Як грудне вигодовування може допомогти дитині у лікарні?
Іноді трапляються ситуації, коли неможливо залишатись вдома та лікувати дитину самостійно, а знаходження у медичних закладах викликає стрес і у багатьох дорослих людей через страх інʼєкцій, оглядів, забору крові чи операційних втручань.
Як же допомогти дитині, якщо сталась госпіталізація? Основне і найнеобхідніше— це бути поруч з нею весь час. Під час всіх процедур або одразу після них давати дитині груди. Грудне вигодовування у лікарні зменшує стрес, дає відчуття безпеки, яке є основною потребою у житті маленької людини та є фундаментом для всього подальшого її життя.
Дитина ще не зустрічалась з такою кількістю незнайомих людей, які торкаються до неї, роблять боляче. Навіть просто нове середовище навколо може викликати стрес у малюка, що ж казати про вищеперераховане.
Грудне вигодовування у лікарні
Дитина може відмовлятись від їжі та пиття через стан хвороби та стрес. Тому грудне вигодовування – це спасіння для неї незалежно від віку: це 2-місячне немовля чи 3-річна дитина. Особливо грудне вигодовування у лікарні допомагає від зневоднення на початкових етапах захворювань та впродовж всього лікування. В такі періоди не потрібно обмежувати прикладання, памʼятаючи про потреби дитини у поживних речовинах та психологічних аспектах грудного вигодовування.
Потрапляючи у лікарню, прямо з порогу і маму очікують випробування на стійкість: під час більшості процедур дитина плаче, вигинається, виривається, кричить… Медперсонал буває різний. Та іноді приходиться відстоювати свої права та інтереси дитини. Наприклад, при оформленні у відділення медсестри можуть забрати дитину – для встановлення катетеру, чи взяття крові з вени. Але якщо памʼятати про те, що дитина і так переживає стрес, то краще і спокійніше для неї – це мама, яка буде присутня всюди. Мама буде заспокоювати свою дитину, якщо малюк візьме груди – дати їх під час процедури або одразу після.
Медперсонал аргументує свої дії тим, що мами часто ведуть себе не дуже адекватно: можуть робити спроби забрати шприц, або самі втрачають свідомість.
Як пом’якшити стрес дитини від перебування у лікарні:
Звісно, що кожна мама сама вирішить, як їй поступати в тій чи іншій ситуації. Але ми говоримо про потреби та переживання дитини, тому читайте поради, які є можливості:
Впевнена мама поруч
- Перше і головне, що потрібно дитині, яка потрапила у лікарню – це мама, яка розуміє, що всі маніпуляції, які потрібно провести, робляться з метою допомогти/врятувати малюка. Тому мама має зберігати спокій та випромінювати впевненість, щоб дитина бачила, що мама завжди поруч, та допомагає їй пережити цей стрес. Що він тимчасовий і вони обовʼязково повернуться додому якомога скоріше. Важливо все це повторювати дитині, як мантри.
Супровід дитини на всіх процедурах
- Дуже важливо супроводжувати дитину всюди. Не забуваймо про те, що медперсонал звик до певного розпорядку, який, на жаль, не завжди привітливо ставиться до присутності мами. Щоб не виникало суперечок, мамі потрібно знати свої права. Також думати в першу чергу про дитину та її підтримку. Тобто бути присутньою при різних болючих маніпуляціях не тільки можна, це необхідно для дитини.
Присутність на всіх медичних процедурах прописана в законі України
- “Я законний представник дитини і маю право бути разом з нею”. Базова потреба дитини – це безпека, і саме батьки цю потребу мають задовільняти. Під час медичних процедур дитина знаходиться в стресі, вона не знає, що її чекає, і вона потребує присутності батьків найсильніше в такі страшні для неї моменти. До того, як зʼявилась теорія привʼязаності Джона Боулбі в 20 столітті, розлучати дитину з батьками було постійною практикою. “Що вона розуміє?” – думали тоді і, на жаль, зараз залишається багато прихильників цієї думки. Незалежно від віку дитини, вона може отримати нові хвороби, моральні травми та затримки розвитку через переживання і стрес.
- До досягнення дитиною повноліття – до 18 років (в деяких випадках до 16 років) саме один з батьків є її законним представником, а значить має право приймати рішення щодо дитини (ст. 242 Цивільного кодексу України).
- Окрім того, дитина не має розлучатися з батьками всупереч їх бажанню (за винятком наявності відповідних судових рішень і необхідності такого розлучення в інтересах дитини), про це вже говорить ст. 9 Конвенції ООН про права дитини.
Не дозволяйте робити ніякі процедури під час сну дитини
- Сон має бути безпечним, не треба сподіватись, що дитина не відчує вводу препарату чи тим паче уколів…
Бажаю вам ніколи не дізнатись, що таке перебування в лікарні з дитиною, а якщо таке трапилось, щоб це було недовге та легке перебування.
Мами, памʼятайте, яке сильне значення ви маєте для дитини та якою супер-силою володієте: грудне вигодовування, особливо у лікарні – це те, що може врятувати життя та здоровʼя малюка, бережіть його.
Джерела:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_021#Text