
Жовтяниця новонароджених
Жовтяниця – це підвищений рівень білірубіну в крові до того рівня, коли шкірні покриви набувають жовтяничного відтінку.
Жовтяниця новонароджених зустрічається у 60% малюків, народжених в термін, та у 80% передчасно народжених.
Фізіологічна жовтяниця новонароджених
В більшості немовлят жовтяниця буває ФІЗІОЛОГІЧНОЮ. Це трапляється через те, що фетальний (fetus – плід, лат.) гемоглобін – спеціальний тип гемоглобіну, який транспортував кисень по тілу плода внутрішньоутробно, після народження вже не потрібен, руйнується, натомість замінюється іншим.
Білірубін є продуктом розпаду гемоглобіну. Через те, що руйнується багато гемоглобіну, утворюється й велика кількість білірубіну непрямого, в крові він звʼязується з білками, потім захоплюється клітинами печінки, виділяється з жовчю і виводиться через кишківник та трохи з сечею.
Це природній процес, тому така жовтяниця називається фізіологічною або доброякісною гіпербілірубінемією.
Зазвичай розвивається після 36 годин життя, з піком на 3-5 добу, минає до 14 дня.
Але є дані, які говорять, що жовтяниця минає до кінця третього тижня у 65% дітей, яких вигодовують грудьми, і у близько 10% зберігається й через 4 тижні.
«Затяжна» жовтяниця
Коли жовтяниця триває більше 14 днів, вона вже вважається «ЗАТЯЖНОЮ», і потребує уваги лікаря.
Білірубін у більшій мірі виводиться кишківником, тому, чим частіше й ефективніше малюк буде прикладатися, тим швидше буде відбуватися виведення. Між тим в молозиві містяться речовини, які сприяють швидшому випорожненню малюка та виведенню білірубіну. Тому часте й правильне прикладання до грудей пришвидшить цей процес.
«Жовтяниця грудного молока»
Проявляється продовженням тривалості жовтяниці в діток більше 2-3 тижнів.
Проявляється в перші 3-5 днів, досягає піку впродовж 2х тижнів після народження, та поступово зникає впродовж 3-12 тижнів.
Зазвичай така жовтяниця не є приводом для втручань, але потребує контролю рівня білірубіну та спостереження лікаря. Це діагноз виключення. Тому спершу лікар виключає інші причини. Але в будь-якому випадку жовтяниця, в тому числі й жовтяниця грудного молока, не є протипоказанням до годування грудьми.
Чого так стається?
Механізм розвитку жовтяниці грудного молока ще вивчається. Дослідження показують, що в грудному молоці містяться речовини які посилюють всмоктування білірубіну в кишківнику, і він повертається (не весь) назад в кров. Цей процес відбувається і в нормі, називається рециркуляцією білірубіну. Але ці речовини грудного молока (в-глюкуронідаза, деякі цитокіни, жирні кислоти та інші) ПОСИЛЮЮТЬ цей механізм. Причини ще продовжують досліджувати.
Це доброякісний стан, який минає самостійно, але потребує контролю. І грудне вигодовування переривати в цій ситуації не рекомендується, бо його переваги вищі, а перші місяці дуже важливі для успішності лактації в подальшому. Така жовтяниця минає впродовж 1-3 місяців.
Жовтяниця грудного ВИГОДОВУВАННЯ
Наче за назвою схоже з попереднім станом, але це інша жовтяниця й має зовсім інакшу причину. Та в цьому випадку також не потрібно переривати грудне вигодовування.
Навпаки! Годувати потрібно більше!
Така жовтяниця виникає впродовж першого тижня життя новонароджених.
Коли прикладання та смоктання малюка недостатньо ефективні за різних причин, або дитину годують не достатньо часто, особливо, якщо малюк сонливий в перші дні, й жінка не знає, що дитину треба підбуджувати на годування, це призводить до недостатнього споживання калорій та рідини дитиною. Більше про перші дні годування читаємо тут.
Такий стан супроводжується втратою ваги понад фізіологічну (більше 7-10%). У звʼязку з дефіцитом харчування є і дефіцит білку, який транспортує білірубін. Він виводиться більш повільно, тому виникає жовтяниця.
Найперше, що потрібно зробити, коли виявилася жовтяниця новонароджених – правильно організувати грудне вигодовування, коригувати прикладання. В деяких випадках необхідне й тимчасове догодовування.
Щодо протоколів лікування
В Наказі МОЗ #255 від 27.04.2005,
серед методів лікування скрізь вказано «Заохочуйте грудне вигодовування», «Забезпечити адекватне грудне вигодовування», «Забезпечення частоти годування грудьми принаймні 8-12 разів
на добу без нічної перерви дозволяє знизити ризик розвитку
дефіциту калорій та/або дегідратації дитини і, таким чином,
посилення гіпербілірубінемії [B]. Водночас, оральне призначення
новонародженим з жовтяницею води або глюкози не запобігає розвитку
гіпербілірубінемії та не зменшує рівня білірубіну сироватки».
В оновленому клінічному протоколі «Неонатальна жовтяниця» також серед рекомендацій присутня оцінка адекватності грудного вигодовування та заохочення частого годування грудьми.
Лікування
Не всі жовтяниці потребують втручання.
Але високі рівні непрямого білірубіну є токсичними для головного мозку.
Основним методом лікування, коли рівень білірубіну підіймається до порогових значень, є ФОТОТЕРАПІЯ.
Часто це називають «світити під лампою».

Використовують спеціальні ультрафіолетові лампи з потрібною довжиною хвиль, бо ультрафіолет руйнує білірубін. Цю процедуру призначає лікар.
При фототерапії дитина перебуває максимально часу під лампою, але малюка важливо продовжувати часто годувати грудьми, не рідше, ніж кожні 3 години.
На час прикладання потрібно припинити фототерапію та зняти спеціальну повʼязку з очей, яку одягають на час перебування під лампою.
Фототерапія має бути організована в контексті спільного перебування матері та дитини. В залежності від ступеня жовтяниці вона може проводитися в лікарняних умовах або вдома.
Щоб забезпечити дитину годуванням частіше, і не переривати фототерапію, може бути використане догодовування зцідженим молоком або замінниками альтернативними методами (наприклад з катетера по пальцю).
Поява жовтяниці в перші 24 години життя новонародженого є невідкладним станом!
Називається ГЕМОЛІТИЧНОЮ хворобою новонароджених, коли відбувається руйнування еритроцитів дитини при резус-конфлікті з материнською кровʼю. Для лікування потребує замінного переливання крові.
За даними ВООЗ, Up To Date, Американської академії педіатрії дана хвороба також не є протипоказанням до грудного вигодовування.
Хоча материнські антитіла присутні в грудному молоці, в організм дитини вони потрапляють в незначній кількості і не впливають на тяжкість та перебіг захворювання.
В дуже рідких невідкладних випадках при жовтяниці, коли потрібні термінові втручання, грудне вигодовування може бути ТИМЧАСОВО перервано, не більше 2-3 діб, але дуже важливо, щоб жінка продовжувала підтримувати продукцію молока регулярними зціджуваннями, щоб після стабілізації стану дитини можна було успішно продовжити грудне вигодовування. (ABM Clinical Protocol #22)
Існують також менш розповсюджені стани та захворювання, які проявляються жовтяницею, в тому числі холестаз, синдром Жильбера, Кріглера-Найяра(Наджара) та ін., але жоден з них не є протипоказанням до грудного вигодовування!