Розвиток зубо-щелепної системи та грудне вигодовування
Всі ми знаємо наскільки грудне вигодовування природне та корисне! Унікальний склад грудного молока, зручність, безпека, захист від багатьох захворювань – це все про властивості грудного вигодовування!
Але я помічаю, що один з найкорисніших моментів грудного вигодовування (ГВ) існує десь на другому плані, а саме «ортодонтичний» ефект! В цій статті я хочу поговорити про те, як ГВ впливає на розвиток зубо-щелепної системи.
Смоктання грудей – велика праця!
Давайте розглянемо механізм смоктання дитиною материнських грудей.
При якісному прикладанні дитина відкриває рота дуже широко. Це необхідно для того, щоб малюк захопив велику площу комплексу «ареола-сосок». Молочна залоза у роті дитини приймає певну форму, тому що вона м’яка. Сосок опиняється дуже глибоко в районі м’якого піднебіння. Для ефективного видобутку молока малюк створює вакуум всередині рота і тиск назовні. І щоб отримати молоко, малечі доводиться докладати зусиль, тобто рухати всім зубо-щелепним апаратом.
Смоктальний цикл складається з 5 етапів:
- Язик у верхньому положенні. Сосок утримується за допомогою вакуума та язика. Язик не затискає основу соска. Мінімальний вакуум.
- Нижня щелепа, язик та м’яке піднебіння опускаються вниз. Вакуум наростає. Протоки молочної залози розширяються, починає текти молоко.
- Язик знаходиться у найнижчої точці. Пік вакуума. Молоко надходить у порожнину рота.
- Язик піднімається. Вакуум зменшується. Молоко рухається під м’яке піднебіння.
- Язик та м’яке піднебіння повертаються в початкове положення. Молоко потрапляє у глотку. Вакуум близький до мінімуму
І так по колу. Ці рухи складні та багатокомпонентні, через це м’язи зубо-щелепної області отримують адекватне навантаження та гарно тренуються.
Загалом при смоктанні грудей задіяно:
- 22 кістки черепа, 34 кісткових шви та суглоба
- 60 м’язів (жувальні, лицьові, мімічні, м’язи дна порожнини рота, м’яз язика тощо)
На відміну від цього при смоктанні пляшки з соскою дитина здійснює тільки «стискаючі» рухи за допомогою жувальних м’язів, працює круговий м’яз рота, а також м’язи дна порожнини рота при ковтанні молока.
Найперший ортодонтичний тренажер
Аналізуючи приведені вище дані, можна зробити висновок, що при смоктанні грудей кровообіг зубо-щелепної області набагато краще, ніж при смоктанні соски або дурника. Там де гарний кровообіг – там гарний розвиток. Це дуже важливо для малюків з вродженими вадами розвитку щелеп. Грудне вигодовування – неабияка допомога для подальшого лікування таких діток.
Також грудне вигодовування стимулює зріст нижньої щелепи: завдяки активній роботі м’язів при смоктанні відбувається її висування вперед. Для малюків з вродженою ретрогенією (недорозвинена нижня щелепа або/і її заднє положення) таке «тренування» надважливе!
ГВ гарно профілактує так зване «готичне» піднебіння – це коли верхня щелепа дуже звужена – під тиском нижньої щелепи та язика піднебіння нібито розкивається, розправляється та набуває правильної форми.
Хочеться також відмітити, що нехарчове смоктання (соска, палець, язик) провокує неправильний розвиток прикусу. Дослідження показали, що у дітей, хто довго смокче палець або дурник є велика ймовірність розвитку відкритого прикусу.
Звісно, на розвиток зубо-щелепної системи впливає багато факторів: спадковість, внутришньоутробнє зростання, шкідливі звички. Але роль грудного вигодовування в цьому питанні не може бути переоцінена. Тривале ГВ – запорука гарного прикусу, тож годуйте на здоров’я!
Потребуєте допомоги з грудним вигодовуванням? Звертайтеся, допоможемо!
Джерела:
- The University of Western Australia, Geddes DT, Kent JC, Mitoulas LR and Hartmann PE (2008) «Tongue movement and intra-oral vacuum in breastfeeding infants. Early Human Development», 84:471-477
- Ultrasound Imaging of Breastfeeding-A Window to the Inside: Methodology, Normal Appearances, and Application.
- Geddes DT, Sakalidis VS.J Hum Lact. 2016 May;32(2):340-9. doi: 10.1177/0890334415626152. Epub 2016 Feb 29.PMID: 26928319
- Breastfeeding Versus Bottle Feeding on Malocclusion in Children: A Meta-Analysis Study. J Hum Lact, 2018 Nov;34(4):768-788. doi: 10.1177/0890334418755689. Epub 2018 Mar 29.
- Exclusive Breastfeeding and Risk of Dental Malocclusion. Pediatrics, 2015 Jul;136(1):e60-7. doi: 10.1542/peds.2014-3276. Epub 2015 Jun 15.
- Comparative study of the craniofacial growth depending on the type of lactation received. Eur J Paediatr Dent, 2010 Jun;11(2):87-92.