Розвиток зубо-щелепної системи та грудне вигодовування

Розвиток зубо-щелепної системи та грудне вигодовування

Всі ми знаємо наскільки грудне вигодовування природне та корисне! Унікальний склад грудного молока, зручність, безпека, захист від багатьох захворювань – це все про властивості грудного вигодовування!

Але я помічаю, що один з найкорисніших моментів грудного вигодовування (ГВ) існує десь на другому плані, а саме «ортодонтичний» ефект! В цій статті я хочу поговорити про те, як ГВ впливає на розвиток зубо-щелепної системи. 

Смоктання грудей – велика праця!

Давайте розглянемо механізм смоктання дитиною материнських грудей.

При якісному прикладанні дитина відкриває рота дуже широко. Це необхідно для того, щоб малюк захопив велику площу комплексу «ареола-сосок». Молочна залоза у роті дитини приймає певну форму, тому що вона м’яка. Сосок опиняється дуже глибоко в районі м’якого піднебіння. Для ефективного видобутку молока малюк створює вакуум всередині рота і тиск назовні. І щоб отримати молоко, малечі доводиться докладати зусиль, тобто рухати всім зубо-щелепним апаратом.

Смоктальний цикл складається з 5 етапів:

  1. Язик у верхньому положенні. Сосок утримується за допомогою вакуума та язика. Язик не затискає основу соска. Мінімальний вакуум.
  2. Нижня щелепа, язик та м’яке піднебіння опускаються вниз. Вакуум наростає. Протоки молочної залози розширяються, починає текти молоко.
  3. Язик знаходиться у найнижчої точці. Пік вакуума. Молоко надходить у порожнину рота.
  4. Язик піднімається. Вакуум зменшується. Молоко рухається під м’яке піднебіння.
  5. Язик та м’яке піднебіння повертаються в початкове положення. Молоко потрапляє у глотку. Вакуум близький до мінімуму

І так по колу. Ці рухи складні та багатокомпонентні, через це м’язи зубо-щелепної області отримують адекватне навантаження та гарно тренуються.

Розвиток зубо-щелепної системи
Розвиток зубо-щелепної системи. Photo by Oksana Shufrych

Загалом при смоктанні грудей задіяно:

  • 22 кістки черепа, 34 кісткових шви та суглоба
  • 60 м’язів (жувальні, лицьові, мімічні, м’язи дна порожнини рота, м’яз язика тощо)

На відміну від цього при смоктанні пляшки з соскою дитина здійснює тільки «стискаючі» рухи за допомогою жувальних м’язів, працює круговий м’яз рота, а також м’язи дна порожнини рота при ковтанні молока.

Найперший ортодонтичний тренажер

Аналізуючи приведені вище дані, можна зробити висновок, що при смоктанні грудей кровообіг зубо-щелепної області набагато краще, ніж при смоктанні соски або дурника. Там де гарний кровообіг – там гарний розвиток. Це дуже важливо для малюків з вродженими вадами розвитку щелеп. Грудне вигодовування – неабияка допомога для подальшого лікування таких діток.

Також грудне вигодовування стимулює зріст нижньої щелепи: завдяки активній роботі м’язів при смоктанні відбувається її висування вперед. Для малюків з вродженою ретрогенією (недорозвинена нижня щелепа або/і її заднє положення) таке «тренування» надважливе!

ГВ гарно профілактує так зване «готичне» піднебіння – це коли верхня щелепа дуже звужена – під тиском нижньої щелепи та язика піднебіння нібито розкивається, розправляється та набуває правильної форми. 

Хочеться також відмітити, що нехарчове смоктання (соска, палець, язик) провокує неправильний розвиток прикусу. Дослідження показали, що у дітей, хто довго смокче палець або дурник є велика ймовірність розвитку відкритого прикусу.

Звісно, на розвиток зубо-щелепної системи впливає багато факторів: спадковість, внутришньоутробнє зростання, шкідливі звички. Але роль грудного вигодовування в цьому питанні не може бути переоцінена. Тривале ГВ – запорука гарного прикусу, тож годуйте на здоров’я!

Потребуєте допомоги з грудним вигодовуванням? Звертайтеся, допоможемо!

Джерела:

  1. The University of Western Australia, Geddes DT, Kent JC, Mitoulas LR and Hartmann PE (2008) «Tongue movement and intra-oral vacuum in breastfeeding infants. Early Human Development», 84:471-477
  2. Ultrasound Imaging of Breastfeeding-A Window to the Inside: Methodology, Normal Appearances, and Application.
  3. Geddes DT, Sakalidis VS.J Hum Lact. 2016 May;32(2):340-9. doi: 10.1177/0890334415626152. Epub 2016 Feb 29.PMID: 26928319 
  4. Breastfeeding Versus Bottle Feeding on Malocclusion in Children: A Meta-Analysis Study. J Hum Lact, 2018 Nov;34(4):768-788. doi: 10.1177/0890334418755689. Epub 2018 Mar 29.
  5. Exclusive Breastfeeding and Risk of Dental Malocclusion. Pediatrics, 2015 Jul;136(1):e60-7. doi: 10.1542/peds.2014-3276. Epub 2015 Jun 15.
  6. Comparative study of the craniofacial growth depending on the type of lactation received. Eur J Paediatr Dent, 2010 Jun;11(2):87-92.

Автор/ка
Софія Іванова
консультантка з грудного вигодовування, лікар-стоматолог-ортодонт