Грудне вигодовування та рак молочної залози

Грудне вигодовування та рак молочної залози

Після раку шкіри рак молочної залози є найпоширенішим раком, діагностованим у жінок у Сполучених Штатах. Але в Україні може виходити на перше місце, можливо, лише через те що жінки звертаються до дерматолога ще рідше, ніж до мамолога. Рак молочної залози може виникнути як у чоловіків, так і у жінок, але набагато частіше зустрічається у жінок.

За даними ВООЗ за 2020р – рак молочної залози став причиною 685 000 випадків смерті у світі. Ми спробуємо розібратися, як пов’язані грудне вигодовування та рак молочної залози.

Проблема серйозна. За даними Національного канцер-реєстру, у 2020 році в Україні зареєстровано 12 824 випадків раку молочної залози (12 736 жінки та 88 чоловіків), а 4 998 людей померли внаслідок цієї недуги (4 960 жінок і 38 чоловіків) — без урахування даних Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь. Тобто на кожні 10 нових випадків захворювання в Україні реєструють 3 смерті від нього.

Грудне вигодовування та рак:

За даними багатьох досліджень та метааналізів можна стверджувати що грудне вигодовування зменшує ризик виникнення раку молочної залози (і не лише). При чому зменшення ризиків збільшується зі збільшенням періоду грудного вигодовування!

Грудне вигодовування має величезну користь як для матері, так і для дитини. Діти, яких годують грудьми, мають менший ризик інфекційних захворювань. Діти та дорослі, які були на грудному вигодовуванні, мають знижений ризик розвитку ожиріння та діабету 2 типу. Матері, які годують груддю, мають знижений довгостроковий ризик серцево-судинних захворювань, діабету, раку грудей і раку яєчників.

грудне вигодовування та рак
Image by Freepik

Що кажуть дослідження?

Великий мета-аналіз 47 досліджень з 30 країн вивчав вплив грудного вигодовування на ризик раку грудей. Відносний ризик раку молочної залози зменшувався на 4,3% на кожні 12 місяців грудного вигодовування, що доповнювало зниження ризику на 7,0%, що спостерігалося при кожному народженні. Зниження ризику раку молочної залози, пов’язане з грудним вигодовуванням, було однаковим у країнах з високим і низьким доходом і не змінювалося залежно від віку, менопаузального статусу, етнічної групи чи віку перших пологів. Дані дійсно показують, що грудне вигодовування повсюдно знижує ризик раку грудей. У контексті країни з високим рівнем доходу, такої як Великобританія, жінка, яка має 2 дітей і годує грудьми 12 місяців кожну дитину, знизить ризик раку молочної залози на 8,6%.

Доведено, що грудне вигодовування не змінює захисний ефект багатоплідної вагітності у жінок, у яких була перша доношена вагітність до 25 років. Навпаки, жінки, які народили 3 або більше дітей, з першою доношеною вагітністю після 25 років, мали на 106% підвищений ризик раку грудей, якщо вони не годували грудьми. Приблизно 4,7% випадків раку молочної залози у Великій Британії викликані відсутністю грудного вигодовування. Відсотки вищі в Шотландії та Північній Ірландії; 5,2% і 5,9% відповідно, що відповідає нижчим показникам грудного вигодовування, описаним раніше. В Австралії, за оцінками, 1,7% випадків раку молочної залози викликані відсутністю грудного вигодовування, що відповідає вищому рівню грудного вигодовування в Австралії.

Дослідження які проводились:

1. Генетичні.

Дослідження намагалися зрозуміти різницю в експресії генів у тканинах молочної залози жінок, які мали дітей, і тих, які не мали. У двох дослідженнях досліджували нормальну тканину молочної залози у здорових добровольців у постменопаузі за допомогою пункційної біопсії молочної залози. Ці дослідження виявили, що 208 генів мають різну експресію, а 96 генів збігаються між дослідженнями. Гени, які були змінені, були в основному пов’язані з процесингом РНК і клітинною диференціацією.

Було показано, що грудне вигодовування в першу чергу знижує ризик розвитку тричі негативного раку молочної залози (20%), а також у носіїв мутації BRCA1 (22–50%).

2. Епітеліальні стовбурові клітини молочної залози.

Припускають, що зниження ризику раку молочної залози, пов’язане з вагітністю, може бути пов’язане зі зміною в підтримці або диференціації стовбурових клітин раку молочної залози.

  • Також грудне вигодовування захищає від карциноми молочної залози та яєчників.
  • Є дані про те, що грудне вигодовування знижує ризик діабету 2 типу.
  • Жінки, які годували грудьми протягом ≥5 місяців протягом принаймні однієї вагітності, мабуть, мають менший ризик ІХС у подальшому житті, тоді як жінки, які ніколи не годували грудьми або рано припинили грудне вигодовування, мають підвищений ризик.

Тож, зниження ризиків виникнення раку грудних залоз – є ще одною важливою причиною підтримувати грудне вигодовування!  Важливо  проводити просвітницьку роботу серед жінок та збільшувати кількість ГВ-френдлі клінік та лікарів різних спеціальностей.

Висновок:

Грудне вигодовування знижує ризик раку молочної залози на 4,3% за кожні 12 місяців грудного вигодовування, що є доповненням до зниження ризику на 7,0%, що спостерігається при кожному народженні. Жінок із сімейним анамнезом раку молочної залози слід особливо підтримувати у вигодовуванні грудьми як спосіб зниження ризику раку.

Потрібна допомога з налагодженням грудного вигодовування? Звертайтеся до нас!

Література:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9972148/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26172878/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30523760/

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/risks-causes/reducing-breast-cancer-risk#:~:text=Can%20breastfeeding%20reduce%20the%20risk,more%20the%20risk%20is%20reduced.

https://www.wcrf.org/diet-activity-and-cancer/risk-factors/lactation-breastfeeding-and-cancer-risk/

Автор/ка
Ірина Березкіна
консультантка з грудного вигодовування, лікар-хірург, мамолог