Контрацепція та грудне вигодовування

Контрацепція та грудне вигодовування

Медики вважають, що в перші три роки після вагітності та народження малюка організму жінки потрібен відпочинок, аби дати можливість усім органам і системам повернутися до норми, відновитися. Вам треба час і сили, щоб подбати про себе та маленького члена сім’ї, а потім ви зможете планувати нову вагітність.

Зараз, поки ви вагітні, ваші думки часто кружляють навколо недалекого майбутнього, коли ви станете мамою маленької людини. У що одягати новонародженого, де укладати спати, скільки разів гуляти… з дуже багатьма питаннями вам доведеться розібратися. Є ще одне питання, яке найчастіше відразу й на думку не спадає, проте воно дуже важливе, як для вас, так і для майбутнього малюка. Це післяпологова контрацепція та грудне вигодовування.

Відомо, що якщо наступна вагітність виникає в перші 6–23 місяці після першої, то організм жінки зазнає підвищених навантажень: високий ризик анемії, велика ймовірність кровотеч у третьому триместрі, можливі передчасні пологи або народження немовляти з малою вагою.

Тому своєчасне використання контрацепції дуже важливе при плануванні сім’ї. Це допоможе уникнути багатьох проблем, зберегти здоров’я жінці та зробити ваше материнство таким, яким саме ви його хочете бачити.

Післяпологова контрацепція та грудне вигодовування – методи

Які види планування сім’ї можна використовувати після пологів? Певно, при виборі контрацепції ви будете враховувати надійність методу, його зручність, економічність, можливість поєднання з грудним вигодовуванням.

МетодЗвичайне використанняБездоганне використання
 МЛА98 %99,5 %
Презерватив86 %97 %

Зупинимося на методі під назвою МЛА. Метод лактаційної аменореї — ось його розшифрування. Що це означає? Відсутність у жінки менструації під час годування грудьми. Суть у тому, що поки жінка годує дитину лише грудьми, пролактин, який виробляється в жіночому організмі, повністю пригнічує овуляцію. І відповідно нова вагітність настати не може.

Переваги та недоліки МЛА

Цей природний метод контрацепції має багато переваг, ось деякі з них:

  • ефективність методу — 98 %;
  • його можна застосовувати відразу ж, коли збираєтеся відновлювати статеве життя;
  • він не має побічних ефектів;
  • метод економічно вигідний, а точніше безоплатний;
  • простий у використанні, не потребує медичних пристроїв;
  • не заважає при статевому контакті;
  • дає час вибрати інший метод контрацепції;
  • мотивує жінку продовжити грудне вигодовування;
  • не суперечить релігійним переконанням.

Щоправда, є й недоліки:

  • нетривале використання (перші 6 місяців або до перших післяпологових місячних);
  • необхідність частих годувань малюка грудьми вдень та вночі;
  • не захищає від ЗПСШ.

Як правильно використовувати МЛА?

Для того, щоб метод лактаційної аменореї працював на вас, а не проти, дуже важливо враховувати деякі нюанси його використання.

Вам треба буде відповісти «так» всього на три основні запитання, щоб цей метод вам підійшов. Отже:

  1. Малюкові менш як 6 місяців?
  2. Дитина перебуває на виключно або майже виключно грудному вигодовуванні?
  3. У вас немає менструацій?

Виключно грудне вигодовування

  • «Виключно грудне вигодовування» означає, що малюк отримує тільки грудне молоко з грудей матері, ніколи не пробував нічого крім грудного молока, зокрема й пустушки.
  • «Майже виключно грудне вигодовування» передбачає, що дитина вигодовується грудним молоком із грудей матері, але отримує додатково ліки, вітаміни, сік, воду, суміш із ложки або чашки. Загальний об’єм доповнень на добу не перевищує 5–15 % від загальної кількості грудного молока (до 100 мл).

Вітаю вас, ви можете використати цей метод для планування сім’ї протягом перших 6 місяців після пологів! Однак, не забудьте повернутися знову до питання контрацепції в період між 5-м та 6-м місяцями.

Якщо ж бодай на одне запитання ви відповіли негативно — вам обов’язково слід використати додаткові засоби планування сім’ї.

Крім позитивних відповідей на три запитання, важливо враховувати деякі моменти в організації грудного вигодовування, щоб МЛА був якомога надійнішим:

  1. Почати годувати малюка грудьми протягом години після народження, щоб механізм пригнічення овуляції запустити відразу.
  2. Часто годувати немовля вдень (близько 10 прикладань), тому що, чим частіше дитина прикладається до грудей, тим більше синтезується пролактину в організмі матері, який пригнічує овуляцію. При рідкісних годуваннях рівень пролактину знижується.
  3. Не пропускати жодне нічне годування, щоб пролактин, який виробляється вночі, максимально пригнічував овуляцію. Нічна перерва від одного годування до іншого має бути меншою 6 годин.

Якщо ці моменти завжди враховуєте, ви можете сміливо покладатися на МЛА.

Коли МЛА може бути ненадійним?

За родом своєї діяльності іноді зустрічаюся з мамами, які покладали надію на МЛА, але ось я допомагаю такій мамі налагодити годування з її другим дитям, що має мінімальну різницю у віці з першим. У чому причина? Чому метод не спрацював? Ну, почнемо з того, що МЛА не дає 100 % захисту, і навіть якщо ви все, як вам здається, врахували, то й тут можуть бути промахи.

Тому вам вже тепер слід поміркувати про те, як ви ставитеся до того, що у вас можуть бути діти-погодки. Якщо це для вас категорично недопустимо, для відновлення статевого життя слід використовувати ще якийсь додатковий метод (наприклад, бар’єрний або сперміцидний). Якщо ж ви допускаєте скору появу ще одного члена сім’ї, тоді вам нема про що турбуватися. Найімовірніше, все буде гаразд, адже 98 % надійності при правильному використанні методу вам гарантовано.

Зверніть увагу, в яких випадках надійність методу може знижуватися:

  • малюка годують грудьми та використовують пустушку;
  • мама-годувальниця регулярно відлучається на 4–6 годин;
  • у жінок, що працюють, ймовірність завагітніти підвищується на 5 %;
  • жінка годує малюка зцідженим молоком з пляшки (зціджування не таке ефективне для запобігання овуляції);
  • у мами є проблеми з налагодженням грудного вигодовування (застій молока, погане відділення молока, відмова дитини від грудей та інші).

Контрацепція та грудне вигодовування – види та початок їх використання

Метод контрацепціїЖінка годує грудьми
 Презервативи Можна застосовувати одразу ж при відновленні статевого життя.
 Сперміциди Можна застосовувати одразу ж при відновленні статевого життя.
 МЛАЗастосовувати протягом перших 6 місяців після пологів за умови, що дитина перебуває на виключно грудному вигодовуванні, а в жінки не відновилася менструація.
Внутрішньоматкова спіральПоставити її можна лише через 1,5 місяця після пологів, але за умови, що не було ускладнень. Засіб надійний на 98–100 % і діє протягом 3–6 років відповідно до обраного типу.
Оральні контрацептивиЇх призначають через 1,5 місяця після народження дитини. Надійність методу — 98 %.
Протизаплідні ін’єкціїЗастосовують через 1,5 місяця після пологів. Укол роблять у м’язи кожні три місяці. Надійність методу — 98 %.

Окремо важливо згадати методи контрацепції, які варто обговорити зі своїм лікарем або лікаркою, тому що їх застосовують лише за рецептом та під лікарським наглядом. Це оральні контрацептиви, протизаплідні ін’єкції та внутрішньоматкова спіраль. Правильно підібрані контрацептиви ніяк не впливають на лактацію, починають їх застосування через 1,5 місяця після пологів, а ефективність цих методів дорівнює 98 %. Але завжди пам’ятаємо, що перед використанням потрібна медична консультація.

Дізнатися більше про відновлення менструацій під час грудного вигодовування

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування