Менструація та грудне вигодовування

Менструація та грудне вигодовування

В цій статті звертаємося до наукових даних про відновлення менструації, першу овуляцію після пологів та порушення циклу, а також розвіюємо кілька міфів про грудне вигодовування під час менструації. Нумо розбиратися!

Чи розмірковували ви, як впливає менструація на грудне вигодовування та навпаки? Як поєднуються ці природні процеси в організмі жінки та чи не можуть зашкодити одне одному?

Відновлення місячних

Відновлення менструації відбувається в кожної жінки у своєму ритмі. Виділення можуть з’явитися вже через 6–8 тижнів після пологів, тобто до закінчення післяпологового періоду. Може бути, що цикл і не поновиться протягом усього часу грудного вигодовування. Важливо розуміти, що обидва ці варіанти становлять норму.

У середньому, менструація відновлюється після 11–18 місяців після пологів, якщо жінка годує грудьми. Втім, терміни повернення менструального циклу індивідуальні та залежать від багатьох чинників.

Вагомим фактором є організація грудного вигодовування: часті прикладання малюка до грудей сприяють підтримці у крові високого рівня гормону пролактину, який відповідає за придушення овуляцій. Тривалі інтервали між годуваннями, використання пустушки та допоювання водою обмежують природну потребу дитини в частому смоктанні грудей — а отже, призводять до швидшого зниження рівня пролактину. І навпаки: інтенсивне годування грудьми на другому році життя дитини підвищує ймовірність пізнішого відновлення менструацій.

А проте, екологічність грудного вигодовування — не єдиний фактор, що впливає на відновлення циклів. Менструація та грудне вигодовування пов’язані глибше, це залежить від генетики та природних змін гормонального фону жінки, пов’язаних із віком чи поточним способом життя. Навіть у тієї самої жінки терміни настання менструації після кожних наступних пологів можуть відрізнятися.

Відсутність місячних та можливість завагітніти

Якщо ви годуєте малюка на вимогу (не рідше ніж раз на 3 години, годуєте вночі, не догодовуєте) і у вас відсутня менструація, то перші 6 місяців після пологів від настання нової вагітності вас оберігає так званий метод лактаційної аменореї (МЛА).

Надійність цієї природної контрацепції може досягати 98 %. Виробництво великої кількості пролактину в період годування грудьми пригнічує овуляцію, й тому менструація не настає. Однак, слід розуміти, що коли місячні починають відновлюватися, перша овуляція може статися до перших місячних — а отже, зачаття дитини можливе до відновлення менструації. Тому, якщо ви не плануєте дітей з різницею у віці менш як рік, краще використовувати додатковий спосіб контрацепції.

Цікаво, що жінок, у яких лактаційна аменорея триває досить довго, можна назвати щасливицями, адже вона заощаджує запас яйцеклітин, а отже, продовжує молодість.

Порушення циклу під час годування груддю

Іноді буває, що у мами-годувальниці починається менструація — можливо, прикладань стало трохи менше, дитина підросла. Але через якийсь час місячні знову зникають. Це може пояснюватися тим, що з якоїсь причини годувань знову побільшало (наприклад, почався період занепокоєння в маляти від прорізування зубів, годування побільшало). Це варіант норми.

Не варто турбуватися, якщо на початку виділення будуть меншими, ніж до вагітності, а цикли — нерегулярними, адже пролактин, як і раніше, впливатиме на роботу статевих гормонів. Якщо вас це бентежить або ситуація якась нетипова — зверніться до гінеколога чи гінекологині. Намагайтеся вибирати лікарів, які розуміються на сучасних рекомендаціях із грудного вигодовування та підтримують ідеї природності цього процесу.

Вплив менструації на грудне молоко

У суспільстві побутують уявлення, які описують негативний вплив менструації на грудне вигодовування. Далі наводимо приклади, де «народні експерти» помиляються або викривляють значення фактів. Це розвіювання міфів справить заспокійливий ефект, якщо ви вже почали бентежитися, що ваш цикл якось псує грудне вигодовування.

Поширена думка: «При поновленні місячних змінюється смак або запах грудного молока, дитина може відмовитися від грудей».

Немає даних, які би підтвердили цей факт, тому слід вважати, що все-таки під час менструації якість грудного молока не змінюється. Однак, у вкрай рідкісних випадках дитина може неспокійно поводитися біля грудей. Треба розуміти, що цей стан тимчасовий і через 1–2 дні малюк зможе прикладатися до грудей, так само як і до місячних. Не буває відмови від грудей через менструацію раз і назавжди. Якщо таке відбувається — шукайте додаткову причину, чому це могло статися.

Поширена думка: «Годувати при місячних небажано, оскільки тепер до молока потрапляють жіночі гормони».

Гормони в грудному молоці є протягом усього періоду грудного вигодовування, їх співвідношення може змінюватися у процесі, але вони не впливають на немовля, яке отримує материнське молоко.

Поширена думка: «На початку циклу молока стає менше».

Дійсно, деякі жінки відзначають деяке зниження вироблення грудного молока при менструації. Це можливо через гормональні зміни в цей час — втім, ситуація це тимчасова і через 2–3 дні зазвичай усе відновлюється.

Поширена думка: «З поверненням місячних грудне вигодовування закінчується».

Це хибне твердження: навіть за наявності менструацій у жіночому організмі продовжує вироблятися грудне молоко. Важливо пам’ятати про основні правила грудного вигодовування, які сприяють виробленню молока. Якщо це перше півріччя — то йдеться про часті годування вдень, годування вночі, правильне прикладання до грудей. Саме це допоможе організмові мами виробляти молоко в потрібній кількості.

Запрошуємо ознайомитися з іншими статтями про здоров’я матері-годувальниці!

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня