Любов з кулаками – як працює окситоцин

Любов з кулаками – як працює окситоцин

Напевне всі знають, що окситоцин – гормон любові, надзвичайно важливий і під час пологів, і при
годуванні грудьми.

Завдяки окситоцину скорочується матка під час перейм. Після пологів окситоцин  відповідає за виведення молока з грудей. Його рівень в крові не тільки під час смоктання грудей, а також коли ми бачимо, чуємо дитину, від обіймів, позитивних емоцій. До речі, там де оргазм, там також не обійшлося без окситоцину. Цей гормон – надзвичайно важливий в репродукції ссавців. Окситоцин заспокоює, знижує тривогу та артеріальний тиск, підвищує довіру до оточуючих, покращує впізнавання облич, сприяє бондингу.

Але він має й інші, іноді несподівані поведінкові ефекти.

«Будьте особливо обережні, якщо побачите самку з дитинчатами; ніколи не ставайте між матір’ю та її дитинчам і ніколи не намагайтеся наблизитися до них. Шанси нападу значно зростають, якщо вона сприймає вас як небезпеку для своїх дитинчат.»

– попереджає офіційний ресурс National Park Service в своїх настановах щодо зустрічі з ведмедями (1).
Окситоцин
Photo by Carrie Borden on Unsplash

Досить давно виявили, що окситоцин збільшує агресію у матерів-годувальниць, від найдрібніших мишей та  хом’ячків і до більших тварин (2). Саме завдяки прекрасному «гормону любові» погана ідея брати на руки або просто наближатися до маленького пухнастого ведмежати. Дітей треба не тільки зачати, народити, вигодувати, а й захистити. Два в одному, природа економна.

Є дуже цікаве дослідження про здорову окситоцинову агресію. Трьом групам жінок: матерям, що годували грудьми, матерям немовлят такого ж віку, що годували сумішшю і бездітним жінкам пропонували грати в комп’ютерну гру з суперником (асистентом дослідників). Асистент під час гри поводився грубо і нахабно. Якщо жінка вигравала, вона могла натиснути спеціальну кнопку, щоб додатково «покарати» переможеного опонента неприємним звуком.

Виявилося, що жінки, які годують, проявляли найбільшу агресію, тиснули кнопку охочіше і довше. Але при цьому у них був найнижчий артеріальний тиск (3). Тобто, вони були одночасно більш злими і спокійними в ситуації стресу і агресії по відношенню до них. Пам’ятаєте – окситоцин не просто заспокоює, він знижує тривожність. Приціл не збивається.

Виходить, що окситоцин також турбується про материнське здоров’я, зберігаючи мамі нерви і серцево-судинну систему.

Інше дослідження показало, що введення окситоцину інтраназально — так, щоб потрапив у мозок, — у дорослих збільшує не тільки довіру до оточуючих, а й заздрість, а також почуття, для якого в німецькій є спеціальний термін Schadenfreude (4). Зловтіха, те таємне (або ні) задоволення від невдач інших.

Окситоцин збільшує теплі відносини між членами групи, але стосовно інших груп — ні, там любові не додається (5). У тварин окситоцин зумовлює територіальну поведінку. У статті про збільшення етноцентризму (6) є припущення, що у виникненні міжгрупових конфліктів цей гормон теж бере участь.

У людей окситоцин збільшує бажання захищати членів своєї групи, навіть здійснюючи вчинки, що не схвалюються суспільною мораллю. З ним, наприклад, простіше збрехати, щоб допомогти «своєму» чи своїй групі. Це саме турбота про своїх, бо готовність брехати, щоб щось отримати особисто для себе, окситоцин не збільшує. (7)

Ось такий він, гормон любові. Окситоцин допомагає не лише любити, а й захищати тих, кого любиш.

References:

  1. https://www.nps.gov/subjects/bears/safety.htm
  2. FERRIS, C. F., FOOTE, K. B., MELTSER, H. M., PLENBY, M. G., SMITH, K. L. and INSEL, T. R. (1992), Oxytocin in the Amygdala Facilitates Maternal Aggression. Annals of the New York Academy of Sciences, 652: 456–457
  3. Hahn-Holbrook, Jennifer et al. “Maternal Defense: Breast Feeding Increases Aggression by Reducing Stress.” Psychological Science 22.10 (2011): 1288-1295.
  4. Shamay-Tsoory SG, Fischer M, Dvash J, Harari H, Perach-Bloom N, Levkovitz Y (Nov 2009). «Intranasal administration of oxytocin increases envy and schadenfreude (gloating)». Biological Psychiatry 66 (9): 864–70
  5. De Dreu, Carsten K.W. et al.Oxytocin Conditions Intergroup Relations Through Upregulated In-Group Empathy, Cooperation, Conformity, and Defense Biological Psychiatry , Volume 79 , Issue 3 , 165 — 173
  6. De Dreu CK, Greer LL, Van Kleef GA, Shalvi S, Handgraaf MJ (Jan 2011). «Oxytocin promotes human ethnocentrism». Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 108 (4): 1262–6
  7. Shalvi, Shaul, and Carsten K. W. De Dreu. “Oxytocin Promotes Group-Serving Dishonesty.” Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 111.15 (2014): 5503–5507.

Також про гормони лактації ви можете почитати тут

Автор/ка
Вікторія Нестерова
консультантка з грудного вигодовування, IBCLC