Десять заповідей батька-годувальника

Десять заповідей батька-годувальника

Ваша дружина — породілля, ваша дитина — новонароджена. У цей складний і дивовижний період вашого життя вони існують одне для одного, цей дивний симбіоз зумовлений природою. Ревнощі — нормальне почуття молодого батька, який, можливо, відчуває себе зайвим або вторинним. Важливо спрямувати ці емоції на корисну діяльність! Не давайте бабусям відгородити вас від немовляти і м’яко натякніть дружині, що ви хотіли б відчувати себе причетним до того, що відбувається з обома найважливішими для вас людьми.

Стаття для батька про грудне вигодовування від Надії Айзнер, лідерки La Leche League International, Ізраїль

  • Молодій матері, особливо якщо вона народила зовсім недавно, необхідна ваша незамінна підтримка. Не відмовляйте їй у цій підтримці, навіть якщо ви дуже втомилися або маєте сильний стрес. Склянка чаю в ліжко і добре слово — ці, здавалось би, дрібнички вона запам’ятає на все життя, вони стануть найважливішим каменем у фундаменті вашого шлюбу.
  • Не варто скаржитися своїй дружині на втому в перші ж тижні після пологів. Краще поділитися з другом, який теж батько. Йому буде набагато легше зрозуміти вас, ніж напівживій від втоми та слабкості породіллі. Незважаючи на те що чоловікам дуже нелегко звикнути до нової ролі, жінці це дається з не меншими зусиллями, навіть якщо вона виглядає впевненою настільки, наче була матір’ю все життя. Пам’ятайте: в її житті також сталися докорінні зміни.

Які є можливості для встановлення контакту з дитиною для батька, крім отримання інформації про грудне вигодовування:

  • Якщо ваша дружина годує грудьми, це не означає, що ви не маєте можливості встановити контакт із дитиною. Крім самого процесу годування, існує тисяча способів спілкуватися з малюком і бути важливою людиною в його житті. Вже з перших днів батько може купати малюка або сповивати його. Якщо ж такий «екстрим» поки що не для вас, то ви можете брати дитину гуляти, носити її на руках домом і розмовляти або наспівувати йому, щоб дати матері трохи прийти до тями. Пропонуйте вашу допомогу, але не ображайтеся, якщо материнський інстинкт спочатку змусить дружину відмовитися (у природі більшість самців нездатні доглядати за дитинчам, і генетична «пам’ять» вашої дружини може обдурити її на цьому етапі). Через кілька днів або тижнів гормони почнуть повертатися до норми, і мама малюка буде тільки рада розділити турботу з близькими.
  • Знайте, немовляті знайомий ваш голос, воно чуло його протягом 9 місяців у лоні матері. Малюк може заспокоїтись, почувши биття вашого серця або поклавши голову в ямку між вашою шиєю і плечем. Вперед, адже ви його батько! Ви зумієте заспокоїти малюка і дати йому відчути впевненість у собі.
  • Матір-годувальниця іноді буде відчувати невпевненість у своїх силах: наприклад, вона може думати, що дитині не вистачає молока. Кращою підтримкою їй стане ваша віра в неї та в її материнські якості. Підтримайте її у хвилину слабкості, коли їй боляче або важко. Вона оцінить ваші зусилля, якщо не зараз, то згодом.

    Жодної пляшки!

  • «Так дай йому пляшку із сумішшю, якщо тобі так важко!». Ці слова — дуже сумнівний спосіб підтримати матір, яка стикнулась із труднощами в годуванні. Якщо вона піддасться слабкості та перестане годувати попри те, що завжди вірила у важливість грудного вигодовування для її дитини — то неминуче відчує гіркоту невдачі. Ба більше, вона запам’ятає, що саме ви не вірили в неї, саме ви порадили їй здатися. Навіть якщо вона буде стверджувати, що її рішення було правильним і усвідомленим, підсвідома неприянь до того, хто «підрізав їй крила», все одно залишиться.
  • «Може, спробуй погодувати його ще лише один день? Тільки до завтра!» — ці слова свого чоловіка я дотепер згадую з відчуттям вдячності. Він вимовляв їх кожен день, коли я боролася за грудне вигодовування нашого первістка і була вже близька до того, щоб здатися. Я не знаю кращого способу підтримати матір-годувальницю, якій важко і боляче.

Якщо виникають проблеми з годуванням грудьми:

  • Якщо є проблеми з годуванням, необхідно знайти інформацію для їх розв’язання або запросити консультанта. Послуги консультанта зазвичай платні, але ж і молочні суміші теж із неба не падають. Почитайте інформацію про користь ГВ і про його налагодження в інтернеті або в книгах: знання додадуть вам і вашій дружині впевненості в собі. Важливо розуміти, що ви робите все, на що здатні, щоб ваша дитина отримала найкраще — материнське молоко. Хіба ж це не найважливіше завдання батьків?
  • Мати-годувальниця, особливо якщо вона щойно народила, має потребу в гарному харчуванні та значному питті, а також у відпочинку. Якщо вона не отримує те, чого потребує, вона часто погано почуватиметься і через це буде дратівливою та знервованою. Згадайте це наступного разу, коли вам буде здаватися, що вона свариться через дрібниці. Можете битися об заклад, що приготована вами вечеря, склянка гарячого чаю і пів години без немовляти на руках повернуть спокій і рівновагу вашій сім’ї.
  • Починаючи з 6-тижневого віку, більшість немовлят здатні прожити годину або півтори без їжі. Побудьте з малюком, поки дружина спокійно ніжиться у ванні, робить зачіску або спілкується із подругою — загалом, проводить свій час так, як їй хочеться (адже весь інший час доби вона не може собі цього дозволити). А можливо, вона попросить вас відпустити її на годину-півтори посидіти в кафе з подружками або на шопінг без дитини? Залишившись із малюком наодинці, ви справедливо зможете називатися «батьком року»! Про всяк випадок попросіть маму, щоб вона залишила вам зціджене молоко.
Автор/ка
Надія Айзнер
лідерка La Leche League International, Ізраїль