Чи є життя після пологів?
Про що мріє жінка при надії? Дуже ймовірно про те, щоб стати гарною матір’ю своєму малюкові. Тим паче нині для цього є всі умови: купа розумної літератури застрахує від педагогічних помилок, а трирічна декретна відпустка дасть зосередитися на такій важливій справі, як створення нової людини.
Сучасне життя після пологів зовсім не схоже на те, яким воно було у наших мам та бабусь. Це вам не 50-ті, коли радянська жінка повинна була вийти на роботу через два місяці після пологів, а дитину віддати в ясла! Сучасні журнали для батьків, дитячі психологи, а також держава, що надає оплачувану відпустку, стверджують: аби дитина росла здоровою і гармонійною у всіх аспектах, саме мама повинна взяти на себе турботу про неї. Для цього їй і дається декрет. Народна мудрість не дарма каже «що посієш, те й пожнеш». Очевидно й те, що сіяч має бути особисто зацікавлений в урожаї. І з цього погляду, рідна мати напевно краща, ніж, нехай і професійні, але все ж таки чужі няні та вихователі.
То я мушу повністю зануритися у дитину?
Ось тільки ми, жінки, буваємо надто захопливими натурами. Коли так прагнеш досягти досконалості й геть-чисто забуваєш, що меж у неї немає. А це загрожує неприємностями. Тому що будь-яка тенденція, доведена до крайності, перетворюється на свою протилежність. Займатися дитиною не означає повністю розчинитись у клопотах про неї і забути про близьких, професію, хобі і все те, що нас цікавило до появи нового члена сім’ї. Бо інакше життя, яке під час вагітності уявлялося ідилічним, рано чи пізно здасться одноманітним і через це виснажливим. Жахливо захочеться зайнятися чимось іще крім нескінченних годувань-гулянь-сповивань упереміж із пранням-приготуванням-прибиранням.
А колишні офісні стреси та цейтноти будуть згадуватися майже з жагою. Отут би нам і вжити заходів, але ні — ми тягнемо лямку, скільки можемо. Терпимо, стиснувши зуби, адже соромно зізнатися собі, що нас обтяжує життя зі своєю (улюбленою!) дитиною. Умовляємо себе, що три роки для благородної мети — не термін. І або витримуємо, але потім не наважуємося повторити «подвиг» і тому обмежуємося однією дитиною в сім’ї. Або «втікаємо» на роботу якомога раніше, переконавши себе, що сім’ї потрібні дві зарплати.
А якщо пошукати компроміс?
Спробувати поєднати материнські турботи зі сторонніми інтересами? Так, безперечно, кожна жінка може стати гарною мамою, адже це — в її природі. Але чи варто ставити знак рівності між природою та особистістю? І хто сказав, що гармонія між ними неможлива? Цікаве й насичене життя після пологів у декретній відпустці — зовсім не міф, а справа прагнення та деяких практичних навичок.
Правила активного декрету
Наш перший крок до особистої свободи після народження дитини може здатися дещо парадоксальним. Як і перша порада: забути про колишній стиль життя та прийняти нові правила гри. Новоспеченій матусі треба усвідомити, що її життя після пологів буде легким, якщо її малюк буде щасливим. А щастя в такому ніжному віці залежить від того, чи є мама поруч. Тому що саме в неї (а не у няні чи бабусі) є все, щоб задовольнити його потреби. Але вже якщо дитина щаслива — вона задоволена, спокійна, завжди в хорошому настрої і… зовсім не заважає мамі займатися своїми справами. Іншими словами, якщо дитина при мені, я можу зайнятися чимось іще. Звучить, як утопія? А ось і ні!
Просто потрібно дотримуватися деяких правил. Отже:
- Годуйте дитину грудьми. І тут йдеться не лише про дієтологію. Просто в перші місяці життя дитина задовольняє практично всі свої потреби біля маминих грудей. Вона харчується, вгамовує спрагу, розслабляється, спить і вчиться спілкуватися. Груди у мами завжди з собою. Їжа завжди свіжа та стерильна. Не так уже й важливо, де малюкові захочеться підкріпитися — вдома, на лавці в парку, в гостях у маминої подруги або в автомобілі. Чого, на жаль, не скажеш про пляшку з сумішшю. Адже таку тару треба спеціально обробляти, а їжу — щоразу готувати заново. А погодувати малюка в людному місці непомітно й не шокуючи громадськість допоможе спеціальний одяг для мам-годувальниць.
- Купуйте слінг. Цей чудовий винахід для носіння дітей забезпечить мамі повну мобільність. А завдяки тому, що немовлята дуже «компактні» та мало важать, носити їх у слінгу дуже зручно. Одна моя знайома говорила так: «Новонароджена дитина — це аксесуар, який завжди з мамою». Інша річ — громіздка коляска, з якою ні у двері не пройдеш, ні в підземний перехід не спустишся. А з «аксесуаром» можна багато чого зробити: піти з партнером у кафе чи на концерт джазової музики, наприклад. Тим більше, що слінги продаються різних кольорів, стилів і для різних нагод. Є навіть вечірньо-коктейльні моделі — розшиті паєтками та бісером.
Робіть домашні справи разом із дитиною.
- Ось картина, звичайна для мам-початківиць: коли дитина не спить, мама займається тільки нею. Тільки-но заснула — поспішає швидше все перемити-випрати-приготувати. У підсумку, часу для себе не залишається. Але якщо трохи підкоригувати ситуацію та спробувати триматися лінії «не я при дитині, а дитина при мені», то жити стане набагато легше. Робіть домашню роботу, поки дитина не спить, і цим ви вб’єте двох зайців: звільните кілька годин і привчите чадо брати участь у домашньому господарстві з пелюшок (у прямому значенні слова). До речі, рости і розвиватися малюку теж буде набагато цікавіше у вирію подій, а не спостерігаючи життя з ліжечка чи манежу. Тут нам знадобиться той самий слінг, особливо в перші тижні. Не встигнувши відвикнути від своїх вагітних «габаритів», якось і не помічаєш прив’язаного до живота немовля, і дуже хвацько вариш борщ або пилососиш. Вже за місяць дуже врятує автомобільне крісло-кошик. Дитину, що сидить у ній, можна легко переміщати квартирою — головне, щоб вона бачила маму. Працювати можна просто поклавши дитину поруч із собою на чисту ковдру. І тоді час сну малюка можна використовувати для більш захоплюючих справ, ніж пришивання ґудзиків або чищення картоплі.
Майте чіткий план.
- Свободою можна насолодитися уповні, тільки якщо використати її з розумом. Плануйте, чим ви маєте намір зайнятися протягом дня. Тоді, щойно з’явиться можливість — малюк заснув або бабуся вирішила подарувати вам дві «бонусні» години — ви зможете взятися до виконання запланованого, не витрачаючи часу на розмірковування. А ще треба завжди мати резервний план (на випадок зриву початкових задумів). Скажімо, ви вирішили пройти інтерактивне тестування з німецької мови, але потрібний сайт, як на зло, не вантажиться. Що ж, беріться до плану Б: пересадіть фікус або напишіть листа закордонній подрузі. Ази таймменеджменту, опановані під час декрету, стануть у пригоді й у майбутньому професійному житті.
- Шукайте нових подруг. Відомо, що більшість жінок у декретній відпустці страждає від нестачі спілкування. Ми потребуємо співрозмовників, які на запитання здатні відповісти щось істотніше, ніж «аґу-аґу». З подругами дистанційно дефіцит спілкування не заповниш: дитина не дозволить, та й зайняті всі. Але вихід є — знайти «собі подібних». Цілком несподівано ви виявите, що матусі з колясками та слінгами, які намотують кола в парку по паралельних стежках, — це теж цікаві, захоплюючі особи. І говорити з ними можна не тільки про памперси, хоч і це важливо. Адже специфічні дитячі теми краще обговорювати з такими же зацікавленими людьми, не перевантажуючи бездітних подруг і друзів неактуальною для них інформацією. Нові знайомства, зав’язані на дитячому майданчику, мають великі шанси перерости в міцну дружбу. Тепер, коли у вас є дитина, спілкування з такими ж сім’ями просто незамінне: вам же треба компанія для майбутніх днів народження малюка, шашликів і сімейних виїздів на природу?
Знайдіть поміч.
- У перші піврокупів року життя дитини цілком достатньо, якщо її бабуся або тітка будуть відпускати вас на побачення з партнером або в найближчий супермаркет лише кілька разів на місяць. Адже поки що дитина ще дуже мала, її «запас стійкості» — тобто проміжок часу, який вона здатнаний провести без мами, — також досить невеликий. Тому набагато зручніше взяти малюка з собою в магазин і спокійно вибирати товари, ніж похапцем змітати з полиць не потрібні вам продукти, турбуючись про залишену вдома крихітку.
- Але що старшою стає дитина, — то довші періоди відсутності може дозволити собі мама. До 9 місяців непогано було б мати змогу лишати малюка двічі на тиждень на 3–4 години. Причому потрібно це не тільки мамі, але і йому самому. У такий спосіб дитина вчиться самостійності — їсти, грати, засинати без мами. І тут нам без асистентів не обійтися. Адже основна умова виходів із дому — їх регулярність. Тобто мама має бути точно впевнена, що зможе щовівторка та щоп’ятниці з 2 до 5 займатися своїми справами. Тоді й перелік справ значно розширюється — від курсів тайської кухні до занять у фітнес-клубі.
- Чоловік, якщо він працює вдень, на роль помічника не годиться: маму потрібно розвантажувати в денний час. Підійдуть хрещені, бабусі чи подруги з вільним графіком роботи. Це тільки здається, що вмовити подругу посидіти з вашою дитиною — рекомендація зі сфери фантастики. Багато із задоволенням погоджуються, а самі не пропонують лише тому, що бояться: ви їм свій скарб не довірите.
- Можна найняти няню: оплата послуг за два дні на тиждень не вимагатиме серйозних фінансових витрат. Якщо знайти працівницю на неповний тиждень не вдається, можна поєднатися з подругами, у яких теж є маленькі діти — і спільними зусиллями забезпечити помічниці повну зайнятість, — у колі молодих мам це називається «взаємоняньством». Загалом, головне поставити мету, і помічники знайдуться.
Не втрачайте професіоналізму
- Спеціальні навички швидко втрачаються. Чим довше триває період професійного затишшя, тим важче повертатися до роботи після декрету. А тим часом дуже багато видів діяльності чудово вписуються у вільний графік. Вдома можна займатися бухгалтерією, журналістикою, репетиторством, консультуванням та багато чим іншим. Ви здивуєтеся, з яким задоволенням робитимете те, що вважали робочою рутиною, коли доводилося висиджувати в офісі. Ба більше, декретна відпустка — чудовий час для освоєння нових горизонтів. Ви завжди хотіли підтягнути англійську чи навчитися водити машину? Тепер саме час цим зайнятися. Так, за час декрету, ви не тільки не деградуєте професійно, але й підвищите свою привабливість для роботодавців.
Найпопулярнішими заняттями під час життя після пологів, за результатами моніторингу жіночих форумів, є:
- Спорт. Фізичні навантаження у фітнес-клубі або танцювальній студії дають можливість удосконалити фігуру і — на відміну від миття підлог — ще отримати задоволення від процесу. Варіантів безліч: від танців живота до аеробіки та плавання.
- Рукоділля. Минули ті часи, коли сукні шили, бо не було де купити. Тепер одяг для малюків шиють, в’яжуть, вишивають бісером і прикрашають аплікаціями, щоб дати вихід маминій творчій енергії.
- Кулінарія. Це істинне мистецтво продовжує жваво цікавити нас, незважаючи на щоденну потребу готувати перше, друге та компот для свого сімейства. Але як хобі ми вибираємо щось вигадливіше — домашнє хлібопечення або секрети грецької кухні, наприклад.
- Вивчення іноземних мов. За півтора-два роки регулярних занять на курсах для дорослих вдається успішно «добити» недоучену в школі англійську або іспанську. Багатьох мам дуже рятує можливість займатися у вечірній час, коли легше прилаштувати дитину.
- Навчання водіння. Адреналінові струси, неминучі під час набуття премудростей водіння в умовах мегаполіса, є повною протилежністю спокійному сімейно-домашньому життю, за що й цінуються під час життя після пологів.
Діти ростуть швидко, і не лише чужі. Ми не встигнемо моргнути оком, як настане час віддавати їх до дитячого садка, підшуковувати школу, допомагати вибирати професію. Незабаром вони стануть самостійними настільки, що догляд за ними не вимотуватиме фізично. Але піде ще дещо. Безповоротно пройде той час, коли вони, малюки, залежали від нас повністю і потребували нашої ніжності 24 години на добу. Коли вони росли та змінювалися з приголомшливою швидкістю, і буквально кожен день дарував дивовижні відкриття. Як же важливо вміти насолоджуватися цим віком! Ось чому нам, мамам, обов’язково потрібно бути цікавими самим собі. Можливість відволікатися від материнських клопотів допоможе розставити правильні пріоритети та навчить нас цінувати спілкування з улюбленими дітьми. І тоді ми будемо згадувати час минулого декрету з ностальгією, а про майбутній думати — із задоволенням!
Потрібна допомога з налагодження годування грудьми? Звертайтеся!