Якщо мама дуже втомилася годувати грудьми…

Якщо мама дуже втомилася годувати грудьми…

Ми не будемо говорити у цій статті про важливість та користь грудного вигодовування, бо це всім відомі факти, які не потребують доведення і доказів. Знаючи це, практично кожна мама новонародженої дитини планує годувати її грудьми, очікуючи від процесу немало приємних митей єднання з малюком та насолоди від материнства. Однак часто грудне вигодовування відрізняється від омріяної ідилії.

Трапляється, що жінка наражається на проблеми, труднощі, неприємні обмеження… Вона робить усе для того, щоб зберегти грудне вигодовування і при цьому  не  виснажити себе до краю. Але не завжди все складається гладко, і бувають періоди, коли їй хочеться покінчити з усім цим і… просто жити. Так, припинити годувати грудьми можна будь-якої миті. І жінка має на це право. Але перед тим як зробити цей крок, нумо розберемося, чому вона втомилася годувати грудьми, чи всі можливості допомогти вичерпано.

Втомилася годувати грудьми тому що:

Доводиться сидіти на дієті…

Так! Це одна з причин, яка може дуже зіпсувати мамі якість життя. Жінці, яка годує грудьми,  частенько доводиться бачити й чути поради бути обережною у виборі харчів, аби у малюка не болів животик, аби він вчасно випорожнювався, аби не вередував, аби не було висипів на шкірі — список невичерпний.

Насправді вплив дієти мами-годувальниці на стан дитини занадто перебільшений. Перші 3 місяці немовля звикає жити поза маминим лоном, і причин для занепокоєння та плачів у нього дуже багато. І це в більшості випадків не реакція на те, що з’їла мама. Ось тому, як і у всьому цивілізованому світі, жінка, яка годує грудьми, повинна харчуватися якісно та різноманітно, аби задовольняти свої потреби в мікроелементах і вітамінах.  Отже, матусі, їжте те, що ви любите, якщо у вас чи у вашого чоловіка немає харчової алергії!

Весь час прив’язана до дитини…

Справді, у перший місяць, найімовірніше, доведеться бути прив’язаною до дитини більше, ніж коли-небудь: налагодження грудного вигодовування передбачає часті годування. І для немовляти важливо відчувати себе залежним від мами, бо так йому спокійніше і воно менше плаче. Однак, попри це, вже в перший місяць мама цілком може відлучитися від дитини на 30–60 хвилин. Перед цим погодуйте малюка з обох грудей, аби він випив якомога більше, а ви звільнилися від молока та не відчували дискомфорту. За вашої відсутності дитині буде комфортніше на руках у когось із дорослих: її й поколихають, і зігріють своїм теплом, і поговорять та підбадьорять. Діти дуже полюбляють спати на руках у татка чи бабусі. Користуйтеся цим! Ви ж пам’ятаєте, що перші 6 місяців життя психологи називають ручним періодом. Саме на руках дитина почувається задоволеною, добре розвивається та гарно набирає вагу. Нагадуємо, заспокоювати немовля можна носячи на руках «стовпчиком», заколисуванням, а також використовуючи білий шум (шум проточної води з крана, звуки дощу в телефоні й навіть… шум фена). 

Заспокоювати пустушкою дитину не треба.

Чим старша дитина, тим надовше мама зможе бути відсутньою (звісно ж, у розумних межах). Важливо, щоб близькі люди, які залишаються з малюком, знали, що немовлята вміють обходитися без маминих грудей і можуть заспокоюватися без пустушок. Головне не тривожитися і тоді й малюк не буде непокоїтися.

втомилася годувати грудьми
Image by Freepik

Не вдається налагодити грудне вигодовування…

У перші дні в пологовому будинку мами нерідко постають перед труднощами: дитина не може захопити/не бере грудь; дитина смокче боляче й утворюються тріщини; малюк втрачає вагу, не вистачає молока… і, намагаючись подолати ці труднощі, нерідко вдаючись до догодовування із пляшки або годування через накладку, вони отримують ще більші проблеми. Утворюється замкнене коло. Від догодовування з пляшки дитина набирає вагу, але молока у маминих грудях стає все менше. У накладці малюк бере груди, але вагу набирає погано. Мама п’є всілякі чаї, настої трав, але це не допомагає збільшити кількість молока. 

Малюк у таких ситуаціях неспокійний, вередливий, вимагає до себе постійної уваги, а дати її мама не може, тому що їй доводиться витрачати багато сил і часу на приготування сумішей, стерилізацію накладок, пляшок, сосок… і часу зосередитися на дитині та налагодити годування грудьми залишається вкрай мало. А сили вичерпуються дуже швидко. Якщо до цього всього додати ще й те, що мама у перший місяць після пологів дуже потребує відпочинку і їй слід більше лежати та менше перейматися домашніми справами, то виходить справді якась зовсім сумна картина.

Що робити?

Якщо читачка-мама лише очікує народження маляти, їй слід серйозно вивчити питання, які стосуються грудного вигодовування, аби ще в пологовому будинку уникнути використання всього того, що ми перерахували вище. Поки у вас є час, ідіть на лекції фахівців із грудного вигодовування, подивіться безоплатний відеокурс про грудне вигодовування, читайте грамотні статті про годування грудьми, знайдіть книжку «Грудне вигодовування: секрети і секретики», Соловей К., ГавриленкоТ., Єрко М., простудіюйте її та завжди тримайте під рукою. 

У кожному місті є фахівці з грудного вигодовування. Знайдіть їхні контакти, збережіть у вашому телефоні: якщо ви постанете перед труднощами, телефонуйте їм. Важливо не зволікати, а розв’язувати проблеми на самому початку. Тоді вам не доведеться долати такі складні моменти і ви справді зможете насолоджуватися материнством і годуванням грудьми. 

Якщо ви зараз боретеся за грудне вигодовування, знайте: ви не одна! Є гарячі лінії з грудного вигодовування, є фахівці з лактації (вони працюють індивідуально з мамами). Їхні знання покликані допомогти вам упоратися з нестачею молока, болем при годуванні грудьми, відмовою дитини від грудей та іншими складнощами.  В інтернеті є спільноти мам-годувальниць, які можуть допомогти вам пройти важкий період, коли мама втомилася годувати грудьми, є клуби, які влаштовують живі зустрічі та діляться досвідом. Шукайте допомогу — і вона обов’язково прийде!

Нехай ваше грудне годування приносить вам радість! 

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування