Якщо ви стали бабусею: десять заповідей для мами матері-годувальниці
Які поради можна дати жінці, яка щойно стала бабусею, а її донька хоче годувати грудьми?
Стаття для бабусі про грудне вигодовування від Надії Айзнер, лідерки La Leche League International, Ізраїль
Мої вітання, ви — бабуся! Ваша донька стала мамою! Так, вона все ще ваша дівчинка, і ви хочете допомогти їй та вберегти її від помилок, як ви це робили завжди. Але для всіх набагато краще буде, якщо ви не забудете, що вона — мати. Цей маленький живий клубочок — її дитина. Вона виносила маля, народила його і вона цілком може відповідати за те, що станеться з дитиною надалі. Покладіться на її інстинкти та на її здоровий глузд — і тоді їй також буде легше вірити в себе.
Якщо ви годували грудьми довго і вдало
— ви можете підтримати свою доньку в цій складній справі, якщо будете ставитися з розумінням до її труднощів. Фрази на кшталт «Нічого-нічого, терпи, у всіх у перший час бувають тріщини та мастити», звісно ж, не допоможуть молодій матері страждати менше. Краще буде, якщо ви скажете щось на зразок: «Так, я пам’ятаю, як спочатку це може бути боляче і незручно, але з часом ти будеш отримувати задоволення від годування, от побачиш». Якщо ж ви не годували або годували мало й невдало — спробуйте не забувати, що ваша дочка може мати свою думку про годування грудьми. І оскільки вона є матір’ю вашого онука, то й рішення, що стосуються дієти дитини, буде ухвалювати вона. Це допоможе вам уникнути багатьох конфліктів, суперечок і образ.
За останні 10–15 років у світі стався цілий переворот в рекомендаціях з приводу грудного вигодовування
Ба більше, з’явилася нова професія — консультант з годування грудьми. Якщо ваші знання про грудне вигодовування базуються виключно на тому, що вам свого часу говорила лікарка в пологовому будинку або патронажна сестра, наполегливо рекомендуємо почитати щось сучасне на цю тему. Це може бути книга, стаття в газеті чи журналі, а найактуальнішу інформацію слід шукати в інтернеті. Навіть якщо ви не вмієте користуватися комп’ютером достатньо, щоб її знайти. Ви завжди можете попросити когось із членів сім’ї роздрукувати вам декілька статей.
Не варто радити доньці зціджувати молоко без особливої рекомендації консультанта або лікаря,
– якщо вам не потрібно найближчим часом виходити з дому без дитини (тоді їй треба буде зціджувати та зберігати молоко замороженим). Так, у радянських лікарнях усіх змушували зціджуватись. Але годування за потребою, а не за графіком, й правильне прикладання є ефективнішим у всьому, що стосується профілактики застою молока. Надмірне зціджування без потреби може призвести до стану, який консультанти називають гіперлактацією. Цей стан часто завершується маститом або лактостазом. Зате якщо зціджування потрібне з якоїсь причини, буде добре, якщо ви зможете навчити доньку техніки зціджування руками. Це набагато дешевше і зручніше, ніж купувати молоковідсмоктувач.
Якщо у вашої дочки виникли серйозні проблеми,
– на кшталт браку молока, або в неї не загоюються тріщини. Знайте, що в такому випадку найкращим подарунком для неї буде візит дипломованого консультанта з грудного вигодовування. Так, це недешево. Але вашим онукові чи внучці це принесе набагато більше користі, ніж новий чарівний костюмчик або сучасна електронна іграшка.
Якщо у вас свого часу не було молока
— найімовірніше, йдеться про те, що вас не було кому проконсультувати. Або ж сталася якась помилка на початку вигодовування грудьми, яка спричинила недостатність лактації. Спробуйте не натякати вашій доньці на те, що жінки вашої родини «не молочні» і що вона теж могла отримати цей «дефект» у спадок. Це не найкращий спосіб підтримати її. Насправді тепер досвідчений консультант майже завжди може усунути проблему нестачі молока, яка виникла через неправильне прикладання, недостатньо часте годування в пологовому будинку і таке інше. Лише в однієї з багатьох тисяч жінок є гормональне або анатомічне порушення, яке призводить до хронічної недостатності лактації. І визначити це можуть тільки консультанти. До речі, зазвичай ці проблеми не передаються генетично.
Бабусі теж люди, і в них, безумовно, є своє уявлення про грудне вигодовування. Зовсім не завжди їхні думки будуть позитивними. Особливо якщо мова йде про такі незвичайні для тогочасного покоління явища, як годування грудьми на людях. Але бабуся — не просто людина, це мудра людина, опора сім’ї. Тому ви зможете висловити свою думку в такій формі, щоб не образити новоспечену матір.
Як бабуся може допомогти
У перші тижні матір-годувальниця практично нічого не може робити, окрім як доглядати за собою та малюком, ну й годувати його. Якщо ви візьмете частину домашніх клопотів на себе, протрете підлогу, принесете приготовленої їжі або візьметеся випрати речі й віддасте їх уже чистими та складеними — це буде найкраща допомога, яку можна придумати. Що ж стосується допомоги з дитиною, то на початку немовляті потрібна переважно мама, і дуже ймовірно, що вона захоче займатися ним виключно сама.
Не хвилюйтеся, вже через 2–3 місяці ви зможете познайомитися із онуком чи внучкою ближче. Поки ж ви дуже допоможете доньці, якщо під час свого візиту поколисаєте малюка на руках ті пів години, які їй потрібні, щоб помитися, поїсти та привести себе до ладу, а потім повернете немовля його матері. Адже у дитини є мама, а ви — мама мами. Звичайно, дуже хочеться гратися із новонародженим, проте ви зараз потрібніші дочці, ніж малюкові.
Коли донька доручає маля вам,
спробуйте максимально чітко виконувати всі її вказівки, навіть якщо вони здаються вам нелогічними або дивними. Якщо хочете, перепитайте її або попросіть пояснити, чому вона говорить вам, скажімо, не давати 5-місячному немовляті сік чи тримати малюка на руках якомога більше. Але ніколи не робіть чогось, що суперечить її інструкціям. Левова частка конфліктів між мамами та бабусями виникає саме тоді, коли мама відчуває, що бабуся намагається зробити по-своєму ніби «за спиною» у батьків.
Дуже ймовірно, що попри всю любов до доньки й онука чи внучки, ви не відчуваєте ніякого бажання вовтузитись із пелюшками, ванночками та присипками немовляти і взагалі наглядати за ним частіше, ніж два-три рази на рік. Почуття провини не допоможе справі — зрештою, ви, мабуть, своїх дітей теж ростили одна, і навіть якщо у вас була бабуся «на підмогу», ви зовсім не зобов’язані наслідувати її приклад. Проте варто зрозуміти, що молоді батьки чекають від бабусь певної уваги та допомоги. Щоб запобігти можливим непорозумінням і образам, спробуйте зрозуміти, що конче необхідно доньці та її партнерові і чого вони від вас чекають. Потім поясніть їм, які з їхніх побажань ви виконаєте із задоволенням, а які — тільки за крайньої потреби.
Бабуся, як уже було зазначено вище, теж людина, а не безкоштовна няня за викликом. Ми покладаємося на вашу мудрість: ваша увага до онуків і дітей допоможе побудувати відносини так, щоб обидві сторони жили в мирі та злагоді.