Чи можливе донорство крові в період годування грудьми?

Чи можливе донорство крові в період годування грудьми?

У нашому суспільстві існує думка, що період життя жінки, в який вона годує свого малюка грудьми, пов’язаний з безліччю заборон і обмежень. І саме цей факт штовхає більшість мам швидше закінчити грудне вигодовування. Потрібно відзначити з жалем, що в сучасному суспільстві більш нормалізовано штучне вигодовування дитини, на одному з найважливіших етапів його розвитку, ніж природне, визначене самою природою, ідеальне і відточене протягом сотень років еволюції. При більш детальному розгляді, основна маса заборон не витримують ніякої критики.

Це стосується і харчування годуючої мами, і прийнятих нею, за необхідності, ліків і, звичайно, способу життя. Однак, все ж існує ряд обмежень, які дійсно вимагають обережного підходу. Одним з таких є заборона годуючій жінці на донорство крові під час годування грудьми.

Який термін заборони на донорство крові під час годування грудьми звичайно?

У нормативних документах різних країнах вказані абсолютно різні терміни відтермінування, причому діапазон відмінності – значний. ВООЗ говорить про необхідність утриматися від здачі крові протягом 9 місяців після пологів [1]. Такої ж думки дотримуються Австралійський Червоний Хрест і Норвегія. Зовсім інші рекомендації дає Американський Червоний Хрест [2] і Американська асоціація банків крові – 6 тижнів. Крім цього, ряд країн в принципі забороняють здачу крові протягом всього періоду грудного вигодовування. Це Сальвадор, Хема-Квебек, Великобританія, Крус-Роха-Еспа-нола [3].

Чим пояснюється відтермінування донорства крові у період грудного вигодовування?

Такий значний розкид рекомендацій пов’язаний в першу чергу з малою вивченістю даного питання й недостатніми дослідженнями. Основне пояснення заборони пов’язано в першу чергу з великим обсягом втрати рідини організмом і необхідністю її відновити.

Другий момент – це ймовірність погіршення стану в частині анемії. Як правило, жінки після пологів через втрату крові й так можуть мати анемію і їм потрібен достатній час для відновлення нормальних показників крові. Згідно з відкритими джерелами, допустимим і природним вважається втрата крові під час вагінальних пологів до 500 мл, а при кесаревому розтині до 1000 мл [4], [5].

При здачі крові донором, стандартна доза при донації становить 450 мл крові. При цьому відбувається втрата 200-250 мг заліза і для повторної донації потрібен тривалий період його відновлення в організмі. Це пов’язано з тим, що з їжею ми поглинаємо не більше 1 мл заліза, тому період досягнення нормальних показників крові, займає іноді місяці. Таким станом речей пояснюється заборона для звичайного донора здавати кров раніше 60 днів з останньої донації [6].

Поширення анемії

Крім цього, аналіз досліджень в області поширення анемії серед вагітних, який був проведений в 2022 році, і охопив понад 1,2 млн респондентів по всьому світу, показав, що загальна поширеність анемії у вагітних жінок становить 36,8%. Найвища поширеність анемії легкого ступеня – 70,8% і найвища в третьому триместрі вагітності з поширеністю 48,8% [7].

З наведених даних не важко зробити висновок, що мати, яка годує грудьми  й так має певні дефіцити заліза, що виникли внаслідок природних процесів, а саме вагітності та пологів. Тому вона може потрапити в групу ризику важкої анемії при подальшій здачі крові, якщо це відбувається в короткі терміни після пологів. Крім цього, не дивлячись на те, що питання взаємозв’язку анемії і вироблення грудного молока вивчений мало, існує дослідження, яке вказує на те, що у жінок, які страждають цим захворюванням, може спостерігатися зниження об’єму грудного молока [8].

Донорство крові під час годування грудьми та ризик зневоднення

Як я згадала вище, важливим фактором, що перешкоджає донації крові годуючій жінці, є велика, практично миттєва, втрата рідини в процесі взяття у неї крові. Ця втрата, в свою чергу, є одним з факторів зневоднення. [9].

Розглянемо, що несе в собі цей процес.

Стан зневоднення становить небезпеку для будь-якої людини. Відомо, що ми втрачаємо близько 1.25 літра рідини на день [10].  Природно, що для нормальної життєдіяльності ці втрати повинні щодня компенсуватися. Крім цього, жінка, яка годує грудьми свою дитину, витрачає на його виробництво приблизно 700 мл щодня протягом 2х перших місяців після пологів. [11]. Її потреби в рідині складають приблизно близько 3 літрів на добу. Важливий момент – необхідно враховувати індивідуальні потреби і пити за спрагою. Оскільки як надлишок рідини, що випивається [12], як і її недостатнє споживання – може чинити негативний вплив на вироблення молока і стан матері та дитини.  Нас цікавить саме зниження рідини в організмі. При цьому у матері можуть спостерігатися такі симптоми як: сильна спрага, головний біль, нудота, втома, запори, запаморочення, м’язові спазми, прискорене серцебиття, нагрубання в грудях тощо.

Зневоднення матері також може викликати зневоднення у дитини, внаслідок чого може розвинутися гіпернатріємічна дегідратація. Вона являє собою високу концентрацію натрію в сироватці крові через нестачу рідини, що може призвести до серйозних ускладнень [13].

Підсумувавши все вищесказане, можна з упевненістю сказати наступне:

1.      Вплив різкого зниження крові на лактуючу жінку мало досліджено і вимагає подальшого вивчення.

2.      Заборона на донацію крові жінками, які народили деякий час тому, добре б було оформити досягненням конкретних певних показань крові, відповідних нормальному статусу по залізу та інших елементів.

3.      Необхідно підвищувати обізнаність годуючих жінок про необхідність достатнього питного режиму. На даний момент цей показник досить низький [14], [15].

Так якої ж стратегії дотримуватися жінці, яка годує дитину грудьми, але бажає стати донором?

В Україні «Порядок медичного обстеження донорів крові та компонентів крові» говорить про обмеження в 6 місяців після пологів або переривання вагітності, крім виняткових обставин і на розсуд лікаря [16]. На відновлення після пологів жінці в середньому потрібно трохи більше часу – приблизно близько одного року, і цей термін більше врахований саме в рекомендаціях ВООЗ з питання донорства. Тому, на наш погляд, жінка, приймаючи рішення, бути чи ні донором крові, повинна розглядати період першої донації між 6 і 9 місяцями після закінчення вагітності.

Є питання про грудне вигодовування та здоров’я мами? Звертайтеся!

Джерела:

 1.      https://www.who.int/ru/campaigns/world-blood-donor-day/2019/who-can-give-blood
 2.      https://www.redcrossblood.org/faq.html#eligibility-lifestyle
 3.      https://e-lactancia.org/breastfeeding/blood-donation/product/
 4.     https://ids-water.com/2019/05/01/how-much-blood-is-lost-during-a-normal-delivery/
 5.      https://www.answersmore.com/how-much-blood-do-you-lose-during-childbirth/
 6.      https://clinpharm–journal-ru.turbopages.org/clinpharm-journal.ru/s/articles/2018-3/zhelezodefitsitnaya-anemiya-u-donorov-krovi/
 7.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35608810/
 8.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7779228/
 9.      https://lifeafterjob.com/class-dehydratation-TE9
 10.    https://www.britannica.com/science/dehydration-physiology
 11.    https://www.momjunction.com/articles/dehydration-while-breastfeeding_00353121/
 12.    https://www.momjunction.com/articles/dehydration-while-breastfeeding_00353121/
 13.    https://www.momjunction.com/articles/dehydration-while-breastfeeding_00353121/
 14.    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37265162/
 15.    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27879652/
 16.  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0896-05#Text
Автор/ка
Олена Амоша
к.е.н., консультантка з лактації