Грудне вигодовування влітку: без міфів, страхів та помилок

Грудне вигодовування влітку: без міфів, страхів та помилок

На вулиці чудова літня пора — час, коли хочеться подорожувати, купатися, кайфувати від різноманітності смаків ягід та фруктів, зелені, овочів… Час відпочинку та насолод! І навіть якщо у вас нині декрет і ви годуєте грудьми — це не та ситуація, коли доведеться від усіх приємностей відмовлятися. Мамі-годувальниці важливо прислухатися до себе, помічати та любити себе!

Годування грудьми влітку – які особливості?

Годування грудьми надворі

Мама-годувальниця — щаслива мама, тому що ви можете вільно пересуватися містом, країною або за її межами! Немає потреби сидіти вдома тільки тому, що у вас немовля на руках. Вся принадність грудного вигодовування в тому й полягає, що ви не прив’язані до електрики та чистої води. Адже то суміші треба готувати, а пляшку або соску — стерилізувати. Ви можете годувати в будь-якому місці: у супермаркеті, на виставці, у парку чи на пляжі!

Чим корисне годування грудьми на вулиці?

Ви можете будь-якої миті заспокоїти свою дитину, просто давши їй груди. Це найуніверсальніший спосіб припинити плач немовляти або істерику трохи старшого малюка.

Це профілактика лактостазу! Відомо, що рідкісні годування можуть призводити до блокування молочних проток, а часті та регулярні годування убезпечать від цього. Годування грудьми влітку на вулиці рятує ситуацію! Отже, якщо ви вийшли на довгу прогулянку — прикладайте дитину тоді, коли відчуєте, що груди стали важкими, переповненими. Якщо такі відчуття одразу в обох молочних залозах — погодувавши з однієї груді, запропонуйте дитині звільнити і другу. Так ви виявите турботу про своє здоров’я. І, будь ласка, не забувайте пити достатньо чистої води (теж профілактика лактостазів).

Якщо ви відчуваєте симптоми лактостазу (застою молока) – зверніться за консультацією!

Прикладаючи дитину до грудей на прогулянці, ви підтримуєте стабільну лактацію. Відомо, що коли годувати рідко (з перервами 3 і більше годин), лактація може знижуватися. Переповнена молочна залоза починає виробляти речовину (дофамін), яка знижує швидкість вироблення молока, оберігаючи ваші залози від його надлишку. Ви, напевно, вже знаєте, що процес виробництва молока формується за принципом «попит породжує пропозицію». Якщо великі перерви трапляються регулярно протягом дня, то організм вважає: «Я виробляю забагато молока, треба робити менше».

Як годувати надворі? А ви з яких мам? Якщо із сором’язливих — використовуйте спеціальний одяг для мам-годувальниць, який має спеціальні секретні блискавки, драпування тканини та інше. Коли ви годуєте в такому одязі, зовні складається враження, що ви просто тримаєте дитину на руках. Також нині існують спеціальні мілкснуди — це накидки для годування грудьми, які допомагають непомітно погодувати дитину в будь-якому громадському місці. А ще є спеціальні годувальні панамки для малюків: їх особливість у тому, що великі поля панамки прикривають мамині груди від поглядів перехожих.

Ну, і якщо вас не бентежить те, що годування вашого малюка грудьми можуть побачити треті особи — то не треба нічого вигадувати, просто годуйте! Це природний процес, який має право бути в будь-якому місці, у будь-який час, якщо це треба вам чи дитині.

Годування грудьми у слінгу також допомагає забезпечити приватність та спокій для вашого малюка та вас!

Вода для немовляти

Годування грудьми влітку допомагає й подорожувати! Вирушаючи в подорож із немовлям, важливо пам’ятати, що навіть у спекотну погоду, якщо вашому малюкові немає ще 6 місяців — йому не потрібна додаткова вода. Дитині цілком достатньо вашого грудного молока. Тому не беріть зайвої води (напевно, у вашій сумці багацько інших потрібних речей). Візьміть воду лише для себе! Як відомо, молоко матері на 88 % складається з біологічно активної води, але ця вода підходить вашому малюку та безпечна для нього. Отже, якщо вам здається, що дитина хоче пити — прикладіть її до грудей.

Діти, яким пропонують воду у віці до 6 місяців, можуть рідше прикладатися до грудей, і це може призводити до зниження кількості грудного молока в матері, а також до поганого набирання ваги малечі. Чи потрібні вам ці труднощі? Подбайте про себе, не ускладнюйте своє ГВ!

Ну, і якщо вашому малюкові вже є 6 місяців — тоді так, його пора вчити пити воду. Організм дитини став більш зрілим, і його захисні фактори працюють досконаліше. Ви можете пропонувати з чашки малюкові ту воду, яку п’єте самі.

Купатися чи ні мамі-годувальниці в морі, річці або басейні?

Ви, певно, вже зрозуміли, що ця стаття пронизана турботою про мам, які годують грудьми. Нам дуже хочеться, щоб ви не обмежували себе цього літа, а провели його не менш весело, ніж попередні, коли ви ще не були мамою. Отже, немає жодних причин не купатися цього літа! Купання у водоймі не впливає негативно на здоров’я молочних залоз. Дивно, але досі трапляється міф про те, що від перепаду температури довкілля та температури у водоймі може статися лактостаз! Це не так. Ще раз нагадаємо: важливо регулярно годувати малюка грудьми, не допускати переповнення залоз молоком. Стежте за тим, щоб груди залишалися м’якими, та купайтеся на здоров’я! Якщо після вашого купання дитина захоче прикластися до грудей, краще попередньо обмити їх проточною водою або своїм молоком, якщо води поруч немає.

Як бути з харчуванням мами влітку?

Зараз піде полуниця, потім черешня, абрикоси… смакота! Їсти чи не їсти все це мамі, що годує? Звісно, їсти! Якщо у вас та вашого чоловіка немає харчової алергії, то вам не потрібно уникати натуральних ягід, фруктів і овочів цього літа. Намагайтеся не з’їдати відразу кілограм, скажімо, полуниці. Почніть із 5-10 ягід, поспостерігайте добу за реакцією малюка, на наступний день з’їжте трохи більше якщо захочете. Насолоджуйтеся смаком!

Результати сучасних досліджень свідчать, що для немовляти важливо, щоб мама їла різні сезонні продукти, коли вони ростуть, і так знайомила малюка з ними. Поки дитина перебуває на грудному вигодовуванні — це оптимальний час! Завдяки маминим пробам дитина ознайомиться з новими продуктами в обережному режимі. Значить, знижується ризик розвитку алергічних реакцій на ці продукти, коли маля підросте та почне їсти їх самостійно.

Отже, ви зрозуміли: дитину важливо цього літа почастувати «полуничним», «абрикосовим», «малиновим» та іншими видами грудного молока.

Ще один момент. Ви ж пам’ятаєте, що молоко виробляється з лімфи та крові, а не зі вмісту шлунка? Тому назва «полуничне» молоко — дуже умовна.

Годування грудьми влітку

Мамі-годувальниці не варто їсти кавуни: від них може бути лактостаз або навіть мастит!

Справді побутує цей міф. А люди міркують так: у кавуні багато рідини, якщо жінка багато отримує рідини, молока стає більше, дитина все не випиває, тому можуть бути застої молока та проблеми з грудьми!

Ця інформація не витримує жодної критики. Тому що, як відомо, вироблення молока відбувається завдяки гормону пролактину в організмі жінки. Він виробляється активно завдяки частим годуванням удень, ефективному й безболісному прикладанню до грудей та обов’язковим нічним годуванням. Тобто, пролактин робить молоко. Великі об’єми рідини в організмі матері не можуть збільшити кількість молока. А ось зменшити — можуть! Надлишок рідини, надмірне питво може знижувати в організмі жінки вироблення гормону окситоцину, який виштовхує молоко з грудей. У такому разі виділення молока ускладнюється, і це може призводити до зниження швидкості вироблення молока. При постійному надмірному вживанні рідини загальний об’єм молока може впасти.

Отже, якщо мамі-годувальниці хочеться їсти кавуни — то слід пам’ятати про міру. І важливо стежити, щоб кавуни були якісними. Якщо їх виростили у відомому вам місці, без застосування хімікатів — усе чудово!

Завершення грудного вигодовування — тільки не влітку?

Був такий міф про годування грудьми влітку. Колись вважали, що завершувати годувати грудьми треба, коли дитині близько року і на це виділяли 3–5, максимум 7 днів. Чому не відлучали влітку? Тому що дитина різко позбувається протимікробного та імунного захисту з грудного молока, а літо — період бурхливого росту кишкових інфекцій. У дитини була (і є, якщо маля різко відлучати від грудей влітку) висока ймовірність захворіти.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує годувати дітей грудьми до 2 років, а далі — за бажанням матері та дитини, тобто годування може тривати і довше.

На другому році годування грудне молоко не стає менш корисним! Погляньте-но: воно містить більше білка на 13 %, лактоферину (він має антибактеріальну активність) — на 56 %, олігосахаридів (вони сприяють розмноженню корисних біфідобактерій та лактобацил у шлунково-кишковому тракті) — на 26 %, імуноглобулінів А (їх захисні властивості спрямовані проти кишкових та респіраторних інфекцій в оточенні матері та дитини) — на 38 %. Дитина отримує третину енергії із грудного молока. І в середньому за добу малюк випиває близько 448 мл материнського молока.

У сучасному світі є кілька варіантів закінчення грудного вигодовування:

  • самовідлучення (дитина сама поступово втрачає інтерес до материнських грудей, зазвичай це відбувається у віці близько 2,5–4 років);
  • поступове завершення годування грудьми (м’яке та поступове завершення ГВ з ініціативи мами);
  • екстрене (стрімке припинення лактації за медичними показаннями).

Ясно, що коли дитина поступово виходить із грудного вигодовування — найчастіше, їй до цього моменту вже 2 роки або більше, власні захисні сили більш-менш розвинені й вона легко проходить цей етап. Тому не так важливо, в яку пору року це станеться.

А якщо відлучення екстрене — то тут уже не до вибору пори року і її не враховують.
Що хочеться сказати у висновку: годування грудьми — це не такий складний процес, але так багато дає матері та дитині. Ми щиро бажаємо, щоб вам було в кайф! Якщо мамі добре, то добре й дитині.

До завершення годування грудьми варто підготуватися заздалегідь. Допоможе організувати процес правильно та м’яко для дитини і маминого здоров’я консультантка з грудного вигодовування.

Хай усе буде ГВ!

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня