Госпіталізація мами. Як годувати дитину?

Госпіталізація мами. Як годувати дитину?

Мами – це живі люди, які хворіють і можуть потрапити до лікарні.

Тому жінці, що годує грудьми, необхідно бути готової до будь-яких ситуацій, навіть якщо це госпіталізація мами без дитини у лікарню. 

Як бути, якщо потрібна госпіталізація мами?

Перш за все необхідно визначити, що буває екстрена та планова госпіталізація. І алгоритм дій буде трохи відрізнятися.

Важливо – коли жінку госпіталізують, необхідно одразу ж попередити лікарів, що пацієнтка – матір-годувальниця. Це треба для того, щоб по можливості підібрати ліки, які будуть сумісні з ГВ. Жінці можуть призначати антибіотики, анальгетики, гормональні препарати тощо. Дізнатися, чи сумісний препарат з грудним вигодовуванням можна на сайті e-lactancia.org. Необхідно вписати назву діючої речовини, наприклад, ibuprofen.

  • Зелений колір – сумісний препарат.
  • Жовтий – низький рівень ризику.
  • Червоний – не сумісний з ГВ препарат.

Цей сайт – це велика база, куди зібрані дані авторитетних досліджень. Тож інформація там достовірна.  

Екстренна госпіталізація.

Жінка раптово потрапляє у лікарню, а запасів зцідженого молока немає.

Є декілька стратегій, за якими можна діяти, поки мама буде не в змозі годувати малюка.

  1. Звернутися до банку грудного молока у вашому місті.
  2. Пошукати подругу або родичку, яка годує грудьми  і яка погодиться  поділитися своїм молоком або навіть зможе годувати дитину підчас відсутності мами.
  3. Якщо жодний з цих варіантів не можливо здійснити, тоді можна використати суміш.

Тому, хто буде доглядати за малюком, поки триває госпіталізація мами, слід навчитися альтернативним методам догодовування, тобто не з пляшки. Це може бути чашка, шприц без голки (пальцеве годування) або спеціальні ложки з ємністю під молоко.

Як тільки мати буде в змозі годувати малюка, слід поговорити з лікарем, щоб він дозволив або спільне перебування з малюком, або щоб малюка привозили хоча б декілька разів на добу на годування.

Якщо ні – жінці доведеться обов’язково зціджуватися, імітуючи «режим» годування малюка. Це необхідно для того, щоб передавати грудне молоко дитині, для того,  щоб підтримувати лактацію на належному рівні та для того, запобігти виникненню лактостазу.

Планова госпіталізація.

Перевага планової госпіталізації в тому, що жінка може заздалегідь передбачити певні моменти.

По-перше, можна одразу спробувати домовитися про спільне перебування з дитиною або про те, щоб дитину привозили на годування.

Якщо жінці не дозволять взяти з собою дитину, то тут знову ж доведеться зціджуватись увесь період перебування у медзакладі, щоб не втратити лактацію. Доречним буде одразу потурбуватися про молоковідсмоктувач і взяти його з собою у лікарню.  Режим зціджування буде залежати від віку дитини та від стадії лактації.

По-друге, жінка має можливість заздалегідь потурбуватися про власний банк молока,  яким будуть годувати дитину, поки мами не буде поруч.

Госпіталізація мами
Image by Freepik

!!! Орієнтовний добовий об’єм їжі для дитини віком до 12 місяців:

Вік дитини / Добовий об’єм їжі (у мл)

  • від народження до 10 дня / 70-80 * день життя дитини
  • від 10 днів до 2 місяців / 1/5 маси тіла
  • від 2 місяців до 4 місяців / 1/6 маси тіла
  • від 4 місяців до 6 місяців / 1/7 маси тіла
  • від 6 місяців до 12 місяців / 1/8 – 1/9 маси тіла

Важлива примітка: годувати дитину після наркозу або седації можна одразу, як тільки жінка прийде до тями та буде в змозі утримувати дитину. Наприклад, після кесаревого розтину дитину прикладають одразу до грудей, якщо мати у свідомості, та у лікарів немає ніяких зауважень щодо стану породіллі.

В будь-якому випадку усі свої дії необхідно буде узгоджувати з лікарем!

А як бути з заспокоєнням, поки триває госпіталізація мами?

Ми знаємо, що у немовлят дуже розвинений смоктальний рефлекс, і для заспокоєння вони використовують непоживне смоктання (це таке «поверхневе» смоктання, коли дитина майже не отримує молока). Тож, тому, хто буде доглядати за дитиною, необхідно буде навчитися використовувати інші засоби заспокоєння дитини: гойдання, білий шум, метод «шкіра-до-шкіри». Також задовільнити смоктальній рефлекс можна, запропонувавши дитині посмоктати чистий палець. Це може зробити тато або той, хто доглядає за дитиною.

Насправді кожна ситуація з госпіталізацією жінки, що годує, індивідуальна. Треба враховувати декілька аспектів при стратегії збереження грудного вигодовування та годування немовляти: вік дитини, термін, який мати пробуде у лікарні, наявність банку молока, темперамент дитини. Тому радимо в таких ситуаціях звертатися за консультацією до спеціалістів з грудного вигодовування.

Але ми бажаємо усім мамам бути здоровими та ніколи не розлучатися зі своїми малюками!

Джерела:

  1. Керівництво з анестезії та седації у жінок, які годують груддю. (Guidelines Anaesthesia and sedation in breastfeeding women. Association of Anaesthetists, 2020).
  2. Наказ №149 МОЗ України «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років».
  3. У.Сірз, М. Сірз «Грудне вигодовування», 2007.
Автор/ка
Софія Іванова
консультантка з грудного вигодовування, лікар-стоматолог-ортодонт