Паління і грудне вигодовування

Паління і грудне вигодовування

Слід зазначити, що двох поглядів у цьому питанні немає і всі сучасні дослідження це доводять: паління і грудне вигодовування не сумісні, курити при грудному вигодовуванні однозначно не можна. Паління в будь-якому випадку становить ризик як для здоров’я як курця, так і його оточення. Вагітність часто стає стимулом і аргументом для жінки зменшити кількість цигарок, які […]

Слід зазначити, що двох поглядів у цьому питанні немає і всі сучасні дослідження це доводять: паління і грудне вигодовування не сумісні, курити при грудному вигодовуванні однозначно не можна.

Паління в будь-якому випадку становить ризик як для здоров’я як курця, так і його оточення. Вагітність часто стає стимулом і аргументом для жінки зменшити кількість цигарок, які вона викурює, або повністю відмовитися від куріння. Адже точно з’ясовано: що більше цигарок викурює мати, то більший ризик для здоров’я її та дитини. Паління може також призвести до зменшення кількості молока, що виробляється у мами-годувальниці: пачка сигарет на день (близько 20 штук) зменшує кількість молока на 1/5. Також помічено випадки, коли нікотин, потрапляючи в грудне молоко, спричиняє симптоми в дитини такі як нудота, блювання, кольки та діарея. Це може призводити до дратівливості, надмірного плачу, втоми немовляти.

Ризик для здоров’я дитини

Щодо кольок (їх ще називають «фантомними болями») доведено, що немовлята, в оточенні яких або в одному будинку з якими є курці, частіше страждають від таких болів та триваліше плачуть (40 % таких дітей проти 26 % дітей, де в будинку не палять). Також ці малюки частіше хворіють на бронхіти, пневмонію й мають вищий ризик СРДС (синдрому раптової дитячої смерті). Варто зазначити, що всі ці негативні наслідки одержують не тільки діти на грудному вигодовуванні, а й діти на штучному вигодовуванні. У будь-якому разі, незалежно від виду вигодовування, батьки повинні перешкоджати впливу диму, який видихають на дитину. Пасивне куріння є дуже небезпечним для здоров’я. Вчені підтверджують наявність ризику для здоров’я дітей, в яких один або обоє з батьків курять. Було проведено дослідження (Colley та Corkhill, 1974), яке підтвердило неминучий ризик для респіраторного здоров’я малюків.

Паління матері — передумова більш раннього відлучення від грудей і ризику передчасно завершити грудне вигодовування. Часто це пов’язано зі зниженою мотивацією жінки годувати грудьми, а також тиском оточення на неї.

Куріння цигарок швидко формує сильну залежність. Матері, які усвідомлено хотіли б позбутися впливу нікотину на дитину, можуть спочатку мінімізувати кількість викурених цигарок на день (не більше ніж 5 штук), а згодом можна також розглянути використання допоміжних засобів для припинення куріння, які замінюють нікотин. Це трансдермальні засоби (пластирі) або нікотинові жуйки. При правильному використанні ці засоби не небезпечніші за куріння матері.

Рівень нікотину в крові більшості курців наближається до 44 нг/мл, тоді як рівень більшості замінників нікотину становить у середньому 17 нг/мл.

«Отже, можна очікувати, що рівень нікотину в молоці буде меншим з замінниками нікотину, ніж із сигаретами, за умови що замінники використовують коректно і мати утримується від паління. Жінки, які й курять, і використовують замінники, матимуть надзвичайно високий рівень нікотину в крові та можуть наразити дитину на небезпеку. Замінники не слід застосовувати в нічний час, щоб менше впливати на дитину та знизити побічні ефекти (наприклад, кошмари). При використанні нікотинових жуйок рівень нікотину в сироватці у матерів у середньому на 30–60 % менший, ніж при палінні цигарок. Одначе, пластир (трансдермальні системи) створює безперервний і нижчий рівень нікотину в плазмі, натомість нікотинова жуйка може призвести до великих варіацій у рівні нікотину, що міститься у плазмі крові. Коли жуйку жують швидко, коливання нікотину в крові співвідносні з тими, які властиві курінню. Мамам, що хочуть використовувати нікотинову жуйку та годувати грудьми, потрібно рекомендувати утримуватися від годувань протягом 2–3 годин після використання жуйки»,

– пише доктор Томас Гейл

Рекомендації для мам, які знають, що паління — це погано для дитини, але все одно продовжують це робити

Паління знижує вироблення молока, тому слід:

  1. Прибрати паління з 9-ї вечора до 9-ї ранку.
  2. Палити після годування, коли попереду 2-годинна перерва. До годування курити надзвичайно небезпечно: крім того, що концентрація нікотину в крові та молоці висока, смак молока може змінюватись і мати нікотиновий присмак.
  3. Палити не більш як 5 цигарок на день.
  4. Повноцінно харчуватися та частіше пити чисту воду.
  5. Уникати одночасного вживання кофеїну та нікотину, тобто чашка кави з цигаркою — під забороною, оскільки кофеїн посилює дію нікотину.

І продовжувати годувати дитину, адже організм повністю очищається від залишків речовин від паління лише після 3 років від припинення.

паління і грудне вигодовування
Photo by Bia Octavia on Unsplash

Як позбутися звички?

Насамперед ключовий момент — це максимальна поінформованість у цьому питанні та особиста мотивація. Куріння наражає на небезпеку і матір, і дитину, і тих, хто бере участь у цьому пасивно. Але вивчивши проблему докладно, з доказами, дослідженнями, науковими фактами про те, скільки шкоди ви можете завдати собі особисто та своїй рідній дитині — вибір на користь некуріння зробити буде значно легше. Це може стати вашою мотивацією.

Паління і грудне вигодовування

Але все ж таки хочеться уникнути авторитарності щодо тих жінок, які не можуть кинути палити. Для вас таке повідомлення: краще годувати та палити, ніж не годувати та курити. Тобто кидати грудне вигодовування через те, що ви не можете кинути паління — поганий вибір. Можна вивчити всі нюанси, які допоможуть мінімізувати ризик для дитини, щоб годування грудьми та викурювання цигарок максимально розходилися за часом, а також враховувати інші описані вище аспекти (годування в нічний час, зокрема). Завжди пам’ятайте, що ваше здоров’я як матері та жінки надзвичайно важливе, а грудне вигодовування суттєво знижує ризик раку молочних залоз, яєчників, репродуктивної системи загалом, і це має стати вагомим аргументом не припиняти грудне вигодовування. Насправді ніде не вказане паління як протипоказ для грудного вигодовування, тому дуже виважено і ретельно ухвалюйте своє рішення. Не поспішайте переводити малюка на штучне вигодовування, оскільки ризик пасивного паління залишиться все одно, але додадуться інші проблеми, яких можна уникнути, коли дитину годують грудним молоком.

Бережіть своє здоров’я! Бережіть здоров’я свого малюка!

Наші статті

Автор/ка
Любов Садовнікова
консультантка з грудного вигодовування