Секс і грудне вигодовування

Секс і грудне вигодовування

Ми з вами все знаємо про пролактин та окситоцин: ці гормони є основними при грудному вигодовуванні і завдяки ним деякі жінки можуть відчувати сексуальні зміни.

Годування дитини грудьми може дещо змінити у вашому сексуальному житті. Це нормально, і у цій статті поговоримо про те, як секс і грудне вигодовування взаємодіють, та як грудне вигодовування впливає на інтимні стосунки в парі.

Гормони грудного вигодовування

Рівень пролактину при грудному вигодовуванні збільшується, щоб «готувати» грудне молоко, також він пригнічує овуляцію (щоб знизити ймовірність появи нових малюків) та може впливати на зниження лібідо.

Лібідо, секс і грудне вигодовування

Не хочеться вас сполохати, адже зниження лібідо трапляється не в усіх жінок. У декого, навпаки, гормони, що виробляються при годуванні грудьми, збільшують сексуальну енергію. Деякі жінки зазначають, що під час грудного годування в них виникають відчуття, схожі на оргазм. Не лякайтеся: це не сексуальна, а гормональна реакція. Під час годування у вашому організмі підвищується рівень окситоцину, так само як і при оргазмі, тому ви можете переживати такі відчуття — це нормально. Відомо, що 33–50 % матерів-годувальниць описують певні моменти власне грудного годування як еротичні, демонструючи, що такі відчуття є цілком звичними та досить поширеними. Тому ніколи не соромтеся реакції свого тіла.

Підсумовуючи, хочемо додати також, що ваше лібідо може змінюватись у різні періоди після пологів і це не завжди прямо пов’язано з грудним вигодовуванням.

Багато факторів впливає на бажання жінки мати сексуальні активності.

Один із них — те, що жінка мусить мати сили для інтимних стосунків. Догляд за немовлям є великою фізичною та емоційною роботою. Протягом дня малюк забирає чимало маминої уваги та сил — часто вимагає грудей, його потрібно заколисувати, носити на руках, купати-переодягати, вкладати спати… Бувають у немовляти і складні дні, коли воно потребує 100 % включеності мами. В перші місяці після народження жінка може елементарно не встигати поїсти, має недостатньо часу для сну, щоб повноцінно відновитись. На цьому тлі не рідкісними є ситуації, що жінка ніби й хоче інтимних стосунків, але щойно її голова торкається подушки — вона засинає.

Секс і грудне вигодовування
Image by Freepik

Вихід:

мамі-годувальниці потрібна підтримка — як емоційна, так і фізична — з боку партнера чи інших помічників. Можливість робити невеликі перерви у її «роботі» мамою та господинею. Взагалі, якщо замислитися, то обов’язки матері — дуже виснажливі та потребують багато відповідальності, адже жінка не має перерви на обід, вихідних чи відпустки. Тому важливо спланувати час і шляхи допомоги жінці, щоб вона могла подбати і про себе протягом дня (сходити спокійно в душ, випити смачний чай чи каву, почитати або подивитися кіно). Це питання слід обговорити подружжю — розподілити сімейні обов’язки та спланувати відпочинок.

Час і місце для сексу

Здавалося б, що тут такого? Для цього є спальня. Однак дуже часто у спальні стоїть дитяче ліжечко, або дитина спить із батьками разом, бо мама продовжує годувати дитину і вночі. Щоб зекономити свої сили і виспатись, іноді простіше спати з дитиною в одному ліжку. Чи можна займатися сексом, якщо в кімнаті або ліжку залишається немовля? Це питання цілком залежить від того, що є прийнятним у вашій родині. Є варіанти, коли батьки зустрічаються для інтимних побачень за межами спальні, де спить дитина. А є — коли ніхто й нікуди не виходить. Обидва варіанти допустимі: важливо, щоб це рішення ви ухвалили разом і воно для вас обох працювало. 

Про час можна сказати приблизно те саме — шукайте варіанти, які підходять саме вашій парі. Якщо у вас більше сил вранці й дитина не прокидається кожні півгодини — дійте! Виникло бажання ввечері чи вдень і є така можливість — не втрачайте її!

Про що подбати?

Під час грудного годування жіночий організм виробляє менше естрогену, і це може призводити до сухості піхви, що ускладнює сексуальний контакт і спричиняє біль під час сексу з проникненням. Тому варто завчасно підшукати лубрикант на водній основі та тримати його на підхваті.

Особливості сексу мами-годувальниці

  • Під час інтимних стосунків ваші груди можуть почати виділяти молоко, що, як ми вже зазначили, пов’язано з гормоном окситоцином, рівень якого підвищується при оргазмі. Якщо груди наповнені молоком, то воно почне витікати. Також це може відбуватися, коли ваш партнер пестить груди руками, губами чи язиком — знову спрацьовує окситоцин. Це невідворотний процес і, можливо, вам варто заздалегідь обговорити його з партнером. Якщо вас бентежить можливе витікання молока — спробуйте погодувати дитину, перед тим як перейти до сексу. Або використовуйте спеціальні вкладки у бюстгальтер. 
  • Молочні залози під час статевого акту можуть бути чутливішими та викликати неприємні чи навіть больові відчуття від дотиків. Це може вам заважати, приносити дискомфорт під час близькості, тому важливо попередити про це партнера. Можна завести правило-гру «дивись, але не чіпай», що додасть пікантності. 
  • Частенько трапляється ситуація, коли дитина прокидається під час сексу і… тут ви можете вчинити так, як вимагають ваші почуття. Можна зупинитися, заспокоїти немовля (зазвичай це значить дати йому груди) і потім повернутись у ту точку, де ви зупинились. Або ж… дати дитині груди, не зупиняючись.
Секс і грудне вигодовування
Image by Freepik

Розмовляйте!

Це завжди важливо, а тепер — особливо. Розповідайте своєму партнеру про почуття, які виникають у вас через інтимні стосунки: що вас турбує, які є сумніви чи побоювання. Насамперед подумайте про те, чого хочеться саме вам, що для вас нині є важливим (ви не хочете поспішати чи зараз вам не хочеться сексу з проникненням, чи не подобається, щоб чіпали груди, щось інше?). Розкажіть, що саме вам подобається зараз чи як саме б ви хотіли спробувати!

Ви змінилися після народження малюка. Ваше тіло стало іншим: слухайте та поважайте свої потреби! Це нормально і ваш партнер буде вдячний вам за відвертість та прямоту, йому легше буде зорієнтуватись. І звичайно, слухайте і ви свого чоловіка, шукайте разом такі варіанти близькості, які будуть приємними обом. Не уникайте незручних розмов, якщо ваше тіло не відгукується на попередні способи отримати задоволення. Говоріть про це: ви не маєте мовчки продовжувати, адже ваш партнер сам не дізнається, що вам потрібні зміни.

Теплі стосунки — барометр

Для того щоб сексуальні активності викликали задоволення та були бажаними, важливо дбати про гігієну взаємостосунків із партнером. Якщо ви часто сваритесь, ображаєтеся, не розмовляєте, не можете чогось пробачити одне одному — це теж, безперечно, впливає на секс. Позаяк енергія одного перетікає в інше. Тому й тут починайте говорити про свої потреби — не соромтеся!

Нехай ваша сім’я буде в гармонії!

Потрібна консультація з грудного вигодовування? Звертайтеся!

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування