Система догодовування біля грудей: за і проти
Про шкоду годування з пляшки та соски ми писали неодноразово. Та що робити, коли годувати дитину грудьми весь час або й навіть частково, — не варіант? Такі ситуації виникають, коли є проблеми з лактацією, мама тривалий час відсутня (через роботу або хворобу, наприклад) або ж маля відмовляється від грудей. Врешті, не в усіх крихіток є мама. Тоді виручають альтернативні способи годування. У серії статей про них ми докладно розглянемо кожен і пояснимо плюси та мінуси їх застосування.
Система догодовування біля грудей або SNS (з англ. supplemental nursing system) — це ємність із трубочкою, один кінець якої опускають у молоко або суміш, а другий кріплять на грудях і вкладають до рота дитині під час годування разом із соском та ареолою. Таку систему можна сконструювати власноруч або купити готовою.
Як годувати, коли використовується система догодовування SNS?
Щоб створити саморобну систему догодовування біля грудей, вам знадобиться дитяча пляшка із соскою та назогастральний зонд № 4 чи 5. Його можна придбати у спеціалізованих аптеках (наприклад, при пологових будинках чи лікарнях із дитячими реанімаціями). Кінець зонда слід помістити в пляшку із харчуванням. Для цього пробити хрестоподібний надріз біля основи соски або протиснути його між соскою та шийкою пляшки. Далі пляшку потрібно закріпити в положенні горлом догори. Наприклад, мама може підвісити її на шию або вставити в нагрудну кишеню халата з протилежного боку. Висотою, на якій буде закріплена пляшка з рідиною для догодовування, можна регулювати швидкість надходження харчування: що вище пляшка, то швидше потік.
Часто буває зручно спочатку прикласти дитину, а потім ввести зонд у куточок рота в напрямі до центру вгору. Це пов’язано з тим, що отвори, через які надходитиме харчування, розташовані не на кінчику зонда, а по його довжині. Тому, фіксуючи його на грудях заздалегідь, не завжди вдається розрахувати потрібне положення, щоб отвори потрапили в рот дитини під час прикладання. Однак якщо дитина, не отримуючи харчування з перших секунд, неспокійно поводиться біля грудей, варто закріпити зонд до початку годування. Роблять це за допомогою лейкопластиру — так, щоб кінець зонда виступав за межу соска приблизно на 1 см. Вкладаючи грудь у рот дитини, переконайтеся, що кінець зонда не відстовбурчується. Для цього потрібно шляхом спроб підібрати найзручніше місце фіксації — найчастіше зверху або збоку від грудей.
Що можна використати у якості ємності для молока?
Як ємність для молока або суміші можна також використовувати шприц чи будь-яку пляшку або чашку, куди опускається зонд. Шприц незручний тим, що для надходження їжі через зонд необхідно буде вийняти поршень, а для цього найімовірніше знадобиться помічник. Також шприц підійде лише у разі невеликого об’єму рідини для догодовування. Щоб уникнути потреби повторно його наповнювати, зручніше буде відразу помістити всю рідину для догодовування у відповідну ємність. При цьому потрібно стежити за тим, щоб ємність не перекинулася. Інакше вся рідина може розілитися, що особливо прикро, коли догодовуєте зцідженим молоком.
Якщо використовується готова система догодовування SNS
Принцип використання готової системи для догодовування аналогічний. Вона відрізняється тим, що з пляшки виходить відразу дві трубочки. Тому можна чергувати груди без переклеювання зонда, не перериваючи подачу їжі. Також комплектація містить трубочки різного діаметра, за допомогою яких можна підібрати потрібну швидкість потоку. Чим товща трубочка, тим швидше надходить харчування. Це зручно для дітей, які звикли до хорошого потоку молока з пляшки. Можливо, вам треба буде почати з використання трубочок найбільшого діаметра і поступово переходити на вужчі. Потік з вужчих трубочок більше схожий на характер надходження молока з грудей.
Крім того, велика перевага, що має готова система для догодовування SNS — те, що кришечка пляшки має спеціальні прорізи, при введенні трубочок у які потік рідини перекривається. По-перше, це дозволяє починати подачу харчування не відразу, а тільки після того, як дитина повністю спорожнила груди, оскільки при одночасному надходженні молока з грудей і догодовування потік може виявитися занадто сильним. По-друге, це дає змогу періодично переривати подачу рідини в процесі годування, що імітує роботу грудей (зміни припливів та смоктання без добування їжі). Тобто дитина не звикає до постійного потоку.
Переваги та недоліки способу
Недоліком цього способу є те, що комерційна система для догодовування — досить дорога, а для виготовлення саморобної системи знадобиться витратити деякий час на пошук потрібних складників. Також для вмілого поводження із системою догодовування до неї необхідно буде звикнути (відпрацювати навички фіксації трубочок на грудях, їх введення в рот дитини, миття системи після кожного годування).
Однак незаперечна перевага способу, коли використовується система догодовування біля грудей SNS — це те, що дитина смокче саме груди. З одного боку, це забезпечує стимуляцію залози, необхідну для збільшення вироблення молока у разі його нестачі, а з іншого — привчає малюка до взаємодії з грудьми, а не з будь-яким аксесуаром для годування, і не дає ризику відмови від грудей.
До того ж тільки із цим способом догодовування реалізуються всі інші переваги, які отримують від годування грудьми, як-от найповніший емоційний контакт мами та малюка, психологічний комфорт і спокій дитини, користь від смоктання грудей для формування щелепно-лицьового апарату, розвитку мовлення та багато іншого.
Дізнатись більше про інші способи догодовування
Потрібна допомога з налагодженням годування грудьми? Звертайтеся!