Не нашкодь: усе про альтернативні способи догодовування

Не нашкодь: усе про альтернативні способи догодовування

Отримання дитиною молока із грудей матері — це природний процес, який протягом мільйонів років був невіддільною умовою виживання людських дитинчат. Тому генетично закладено, що після народження, аби задовольнити свої харчові й емоційні потреби, дитина буде смоктати саме материнські груди.

Які ж альтернативні способи догодовування існують, у чому їх переваги й недоліки та в яких ситуаціях чому доцільніше надати перевагу — розповідаємо в цій статті.

Однак в умовах сучасного життя не все відбувається, як задумано природою, і життя новоспеченої мами не становить винятку. Ситуації можуть бути різними: від простої потреби вийти з дому на більше часу, ніж дитина здатна витримати без годування, до проблем нестачі молока або «страйків» під грудьми. Тобто виникає необхідність забезпечити дитину достатньою кількістю харчування будь-яким іншим способом, замість або додатково до годування грудьми.

Проте спочатку розберемося, що криється під поняттям «альтернативні способи догодовування». Альтернативою чому вони є?

Пляшка — найпоширеніший спосіб догодовування…

На жаль, у рішенні про те, з чого за потреби догодувати малюка, для багатьох батьків вибором № 1, як і раніше, залишається пляшка. Деякі мами купують цей аксесуар ще на етапі вагітності, задовго до появи хоч якоїсь необхідності для догодовування — «про всяк випадок».

Стереотип немовляти, що п’є з пляшки, досить міцно вкоренився в головах сучасних людей, і в цьому немає нічого дивного, адже його формування починається вже з дитинства. Нині важко знайти навіть ляльковий набір, де в комплекті не було б пляшки, з пляшки годують своїх дитинчат герої мультфільмів, на такі сюжети можна натрапити в книгах та розмальовках. У більш свідомому віці діти продовжують бачити безліч жінок, які годують своїх немовлят із пляшки на вулиці та в громадських місцях (адже для цього не існує жодних забобонів на відміну від годування грудьми). Все це стає частиною материнського досвіду майбутніх мам.

Не всі знають про те, що годування з пляшки прийнятне тільки для дітей на штучному вигодовуванні й у ситуації, коли мама впевнена, що відновлювати лактацію вона вже не захоче. Якщо ж йдеться про догодовування з пляшки при збереженні грудного вигодовування, навіть нечастий досвід смоктання пляшкової соски може негативно вплинути на лактацію.

…але вона є й найнебезпечнішим способом

Справа в тому, що пляшкову соску дитина смокче зовсім не так, як грудь: не відкриває широко рота, захоплення робить неглибоке, нижню щелепу напружує та притискає, а для добування молока язичком замість хвилеподібних починає здійснювати стискаючі поршневі рухи. Навіть за періодичного використання пляшки може статися «плутанина сосків», коли дитина переносить неправильний тип смоктання на груди.

Для успішності грудного вигодовування це має щонайменше три небезпеки:

  • По-перше, дитина може недоотримувати харчування. Взаємодіючи із соском замість ареоли, вона не здатна видобувати з грудей молоко з тією ж ефективністю.
  • По-друге, порушується сама стимуляція грудей до вироблення молока — і його кількість поступово знижується.
  • По-третє, це може спричинити проблеми з грудьми. Зокрема застої молока через його неефективне добування, а також тріщини сосків через їх натирання при неправильному захопленні грудей.

Ба більше, груди не завжди зручні для дитини, яка колись смоктала пляшку. Молоко з них починає надходити не відразу, потік може бути занадто сильним або занадто слабким, а періодично він зовсім припиняється, і для його відновлення над грудьми потрібно попрацювати. Пляшка — набагато передбачуваніша у порівнянні з грудьми. Тому використання пляшки завжди пов’язане з ризиком, що дитина може надати їй перевагу та відмовитися від грудей.

Тому якщо вам потрібно періодично догодовувати дитину і ви не хочете цим нашкодити грудному вигодовуванню або ви зіткнулись із нестачею молока чи неспокійною поведінкою маляти під грудьми і працюєте над налагодженням процесу лактації — використання пляшки тут категорично неприйнятне.

Які ж існують альтернативні способи догодовування малюка? Отже, по черзі.

Догодовування з ложки

Цей спосіб догодовування можна застосовувати з першого дня життя малюка. Іноді трапляється так, що дитина народжується ослабленою, перебуває під впливом використаних під час пологів медикаментів або просто важко переживає стрес народження, внаслідок чого її інстинктивна поведінка вмикається не одразу, маля може не виявляти інтересу до грудей чи смоктати слабо. У цих випадках потреба у догодовуванні може виникнути ще до приходу молока, на молозивному етапі. Догодовування молозивом з ложки — найзручніше, бо воно в’язке, його мало і його можна зціджувати безпосередньо в ложку, щоб не втратити дорогоцінні краплі на стінках більших пристосувань для догодовування.

Також ложка підійде для догодовування зцідженим молоком, коли обсяг догодовування не дуже великий. Наприклад, метод можна застосовувати, якщо намагаються збільшити вироблення молока. Тоді крім частих годувань жінка додатково зціджується, а після того як маля спорожнило груди, його можна догодувати з ложки зцідженим молоком.

Догодовування з чашки

Як і в попередньому варіанті, догодовувати дитину з чашки можна з народження. Здатність пити з горнятка формується в дітей на 30–32 тижні гестації, тому цей спосіб підходить навіть для передчасно народжених крихіток, які ще не можуть добре утримувати грудь і ефективно добувати з неї молоко.

Також догодовування з чашки може знадобитися, якщо мама періодично відсутня, а дитину годує хтось із членів сім’ї.

Догодовування за допомогою шприцу без голки

Шприц без голки — досить зручне пристосування для збору в’язких крапель молозива, якщо його треба зцідити та погодувати ним новонароджену дитини. Тому дуже часто цей метод використовують для догодовування саме в пологових будинках. Але якщо він виявиться для вас практичним рішенням — звичайно ж, можна його застосовувати й у домашніх умовах, коли догодовування незначне.

Щоб зібрати молозиво у шприц, носик шприца треба піднести прямо до соска. Краплі, що виділяються під час зціджування, втягуються всередину шприца через вакуум, створений при поступовому витягуванні поршня. Якщо молозиво вже змінилося на молоко, зручніше буде зцідити його в будь-яку посудину з широкою шийкою, а вже з неї набирати молоко до шприцу.

Пальцеве годування

Цей спосіб догодовування добре працює з сонними дітьми, що ослаблені в перші дні після пологів та слабко смокчуть самотужки. Він дає змогу трохи розбуркати маля, активізувати його смоктальний рефлекс. Після того як дитина почала смоктати, її слід перекласти до грудей.

Також цей метод підходить у разі відмови дитини від грудей на користь пляшки, заодно він слугує хорошим тренуванням для язичка. Догодовування з пальця доцільно застосовувати на початку годування. По отриманні першої порції молока дитина заспокоюється, після чого її можна спробувати перекласти до грудей. Якщо поруч є помічник, то зручніше буде відразу тримати маля в позі для годування.

Система догодовування біля грудей

Систему догодовування біля грудей доцільно купувати у випадках, коли догодовувати дитину доведеться досить часто або тривало. Наприклад, у разі значної нестачі молока, релактації або годування прийомної дитини. Якщо ж потреба в догодовуванні виникає нерегулярно — найімовірніше, можна буде обійтися іншими способами.

Обмеження методу догодовування біля грудей — це ситуації «страйків», коли дитина не погоджується брати груди за жодних обставин. Ще – наявність у мами глибоких болючих тріщин, через які прикладання маляти до грудей неможливе. Також очевидно, що при періодичному або тривалому роздільному перебуванні матері та дитини доведеться надати перевагу іншому способові догодовування.

Сподіваюся, що завдяки цій статті ви зможете обрати найбільш пригожі, зручні та безпечні альтернативні способи догодовування вашого малюка!

Наш Instagram

Якщо вам потрібна консультація з грудного вигодовування

Автор/ка
Тетяна Сологуб
спеціалістка зі сну, консультантка з грудного вигодовування