Асиметрія грудей при грудному вигодовуванні

Асиметрія грудей при грудному вигодовуванні

Зміни розміру та форми грудей — природні супутники її підготовки до процесу годування, які з’являються ще на етапі вагітності та пов’язані з нарощуванням залозистої тканини.

Але потім, уже в процесі лактації, жінки нерідко стикаються з тим, що одна грудь починає наповнюватися більше, ніж інша. Це призводить до візуально помітної різниці між ними, іноді навіть у кілька розмірів. Причому асиметрія грудей при ГВ може трапитися як на етапі становлення лактації, так і пізніше — на будь-якому терміні годування грудьми.

Крім того, що така асиметрія викликає у мами-годувальниці занепокоєння з приводу нестачі молока в одній із залоз, жінка може бентежитися ще й через естетичний дискомфорт. Проте не варто зневірятися! Коригування організації годувань дозволить якщо не усунути різницю в розмірі грудей, то принаймні компенсувати її настільки, щоб це не завдавало істотних прикрощів.

Причини асиметрії грудей, пов’язані з організацією грудного вигодовування

Найчастіша причина виникнення асиметрії грудей — це нерівномірне спорожнення молочних залоз. Якщо протягом певного часу молоко з однієї залози добувають частіше та/або ефективніше, ніж з іншої, лактація в них розвивається неоднаково. У груді, яку спорожняють добре й часто, за принципом попиту та пропозиції починає вироблятися більше молока, ніж в іншій груді, яку спорожняють неефективно.

Першопричиною такого нерівномірного добування молока з грудей можуть бути різні фактори:

  • різниця у формі або розмірі сосків, через що малюк може прикладатися до однієї з грудей неправильно, а отже, і смоктати неефективно;
  • відмінність у спритності рухів маминих рук при прикладанні малюка з різних боків, коли в одній груді захоплення виявляється недостатньо глибоким;
  • тріщини та інші травми соска на одній груді, внаслідок чого мама починає частіше годувати другою груддю, щоб уникнути больових відчуттів;
  • перенесений лактостаз або мастит, після якого мама продовжує частіше годувати перехворілою груддю через побоювання повторного виникнення застою;
  • відсутність чергування грудей у ​​нічний час, коли всі нічні годування відбуваються з лише одної груді;
  • частіші годування одною груддю при частому використанні слінга, коли мамі зручніше намотувати його на один бік;
  • дитині з якоїсь причини (наприклад, за наявності м’язових спазмів) зручніше лежати на одному боці, через що знову-таки частіше прикладається до однієї з грудей;
  • за потреби регулярно зціджуватися (наприклад, коли мама виходить на роботу і продовжує грудне вигодовування) впливає різниця у зручності при зціджуванні різних грудей.

Але якою б не була причина нерівномірного спорожнення залоз — результат однаковий: у груді, молоко з якої добувають рідше й менш ефективно, знижується швидкість його вироблення, а згодом і його кількість. Потік молока з цієї груді стає менш інтенсивним у порівнянні з іншою груддю, і малюк починає надавати перевагу саме тій іншій. Якщо мама на це ведеться і дає йому «улюблену» грудь ще частіше, то коло замикається — іноді аж до повної відмови від грудей і, відповідно, швидкого згасання лактації в цій залозі. Так може формуватися асиметрія грудей при ГВ.

Шляхи розв’язання проблеми

Тож принципи роботи молочної залози вказують, що для усунення асиметрії жінці слід вирівняти частоту та ступінь спорожнення грудей. У цьому конкретні кроки можуть відрізнятися залежно від причини.

Якщо причина проблеми криється в неправильному прикладанні дитини до однієї з грудей, мамі слід звернути увагу на нюанси розташування дитини біля груді та техніку її подачі малюкові. Варто зазначити, що навіть коли сосок має особливу ​​форму чи розмір (він може бути великим, довгим, плоским або навіть втягнутим) — правильного прикладання можна досягти майже завжди. Опанувати нюанси техніки прикладання у вашій конкретній ситуації можна за підтримки консультантів із грудного вигодовування.

Коли груддю годують менше через сильний біль, спричинений її травматизацією, для підтримки лактації грудь треба регулярно спорожняти за допомогою зціджувань. А після загоєння слід виправити прикладання до цієї груді та годувати нею частіше до вирівнювання розмірів.

Якщо йдеться про випадки, коли жінка регулярно зціджується — їй необхідно вдосконалити техніку зціджування груді, яка наповнюється менше. Спочатку можна зціджувати меншу грудь частіше, а після усунення асиметрії стежити за тим, щоб з обох грудей зціджувати однаковий об’єм молока.

Якщо в дитини є якісь анатомічні особливості, що зумовлюють наявність кращої сторони для годування, ці питання необхідно вирішувати з дитячими лікарями. До цього моменту можна годувати малюка однією груддю в положенні «Колиска», а іншою — «З-під пахви».

Після того як причину буде усунуто, загальна стратегія мами полягає в тому, щоб давати дитині меншу грудь частіше, ніж «улюблену». Завдяки цьому лактація в меншій груді підвищиться, а в більшій — дещо пригальмується, і асиметрія поступово зникне. Але не забувайте стежити за станом більшої груді, щоб не допустити її переповнення.

Можливі такі варіанти чергування грудей для усунення асиметрії:

  • завжди починати годування з меншої груді, потім давати більшу, а опісля — знову меншу;
  • давати малюкові меншу грудь на ґрунтовні та тривалі годування (наприклад, для засинання або якщо дитина спить, цмулячи груди);
  • частіше давати меншу грудь у нічний час;
  • якщо малюк у стані бадьорості нервується під час прикладання до «неулюбленої» груді, тоді почати годування можна з більшої груді, але тільки-но він заспокоїться — перекласти до меншої та досягти максимального спорожнення. Знизити занепокоєння дитини через «неулюблену» грудь також можна, увімкнувши білий шум, похитуючи її на фітболі, змінюючи положення при годуванні. Зокрема, можна випробувати позу «з-під пахви», в якій дитина перебуватиме на тому ж боці, як і при смоктанні «улюбленої» груді

Варто розуміти, що усунення асиметрії — справа не швидка, і може тривати тижні, чи й навіть місяці. Тут потрібно запастися терпінням і регулярно, день за днем ​​практикувати перераховані прийоми. Після досягнення бажаного результату можна повертатися до звичайного ритму чергування грудей, відстежуючи рівномірність їх спорожнення протягом доби.

Особливі ситуації

Іноді трапляється, що асиметрія грудей пов’язана з особливостями анатомії молочної залози. Якщо об’єм залозистої тканини або місткість лівої та правої грудей (максимальний об’єм молока, який може в ній накопичитися) неоднакові — різниця в розмірі між ними може бути візуально помітна навіть за однакової частоти прикладань. У такому разі жінці може знадобитися цілеспрямовано підвищувати лактацію в меншій груді протягом усього періоду грудного вигодовування, тобто постійно годувати нею частіше, ніж більшою груддю.

Крайнім випадком відмінностей анатомічної будови є вроджена гіпоплазія (недостатність) однієї із залоз. Згадані прийоми дозволять розрухати лактацію в меншій груді й у такій ситуації, проте, найімовірніше, досягти 100 % бажаного результату не вдасться і асиметрія грудей при ГВ все одно буде помітною. Схожим чином ситуація може скластися, якщо жінка перенесла операцію на одній із грудей або якщо лактацію в одній із залоз було пригнічено.

З погляду забезпечення малюка достатнім обсягом харчування такі ситуації не становлять особливого ризику, адже дитину можна вигодувати й однією груддю. Однак у цих випадках якомога плавніше завершення лактації має особливе значення. Адже це значно підвищує шанси, що з часом більша грудь повернеться до свого стану перед вагітністю та зрівняється з меншою.

Успішного та красивого вам грудного вигодовування!

Також інші наші статті можна переглянути в нашому Instagram

Автор/ка
Тетяна Сологуб
спеціалістка зі сну, консультантка з грудного вигодовування