Догодовування шприцом без голки: за і проти

Догодовування шприцом без голки: за і проти

Про шкоду годування з пляшки та соски ми писали неодноразово. Та що робити, коли годувати дитину грудьми весь час або й навіть частково, — не варіант? Такі ситуації виникають, коли є проблеми з лактацією, мама тривалий час відсутня (через роботу або хворобу, наприклад) або ж маля відмовляється від грудей. Врешті, не в усіх крихіток є мама. Тоді виручають альтернативні способи годування. У серії статей про них ми докладно розглянемо кожен і пояснимо плюси та мінуси їх застосування.

Догодовування шприцом без голки – частий варіант у перші дні, коли батьки дитини хочуть уникнути ризиків годування з пляшки з соскою. Адже шприц недорого коштує і його можна купити у найближчій аптеці.

Як годувати?

Вам знадобиться шприц без голки або катетер для годування новонароджених (назогастральний зонд) та будь-яка ємність зі зцідженим молоком чи сумішшю (чашка, пляшка або шприц). У другому випадку кінчик катетера опускають у рідину для догодовування або надягають на носик шприца.

Суть методу догодовування шприцом без голки

 — полягає у тому, що подають догодовування під час того, як дитина смокче палець дорослого. Найкраще для цього підходить вказівний палець, попередньо добре вимитий і з коротко підстриженим нігтем. Палець вводять до рота дитини подушечкою догори на глибину 1,5–2 фаланги так, щоб подушечка опинилася в ділянці м’якого піднебіння — це сприяє смоктальним рухам.

Якщо їжу подавати зі шприца, його носик треба ввести в куточок рота дитини у напрямку до центру і вгору — так можна не боятися пошкодити рот. Молоко подають малюку, повільно натискаючи поршень шприца. Вкрай важливо вичавлювати рідину не просто так, а тільки у відповідь на смоктальні рухи — цим ви імітуєте надходження молока з грудей.

Коли їжу подають із катетера, його кінець, де розташовані отвори, вводять до рота дитини вздовж пальця. Треба постаратися, щоб катетер був щільно притиснутий між пальцем і губкою малюка, оскільки без утворення вакууму поживна рідина не надходитиме.

Переваги та недоліки способу догодовування шприцом без голки

Перевага пальцевого годування — це те, що воно супроводжується роботою язичка дитини на відміну від інших способів догодовування. У випадках, коли дитина не знайома з пляшкою і пустушкою, рухи язика під час смоктання пальця є досить наближеними до тих, коли маля смокче груди. До того ж за цього способу дитина контактує хоч і не з грудьми, але все ж таки зі шкірою близької людини, а не гумою або пластиком.

Наявність смоктальних рухів у цьому методі догодовування діє на малюка заспокійливо, тому пальцеве годування можна спробувати у разі неспокійної поведінки дитини при догодовуванні просто зі шприца.

Спосіб корисний тим, що тримаючи пальця в роті дитини, можна відчути характер рухів її язика. Якщо рухи не хвилеподібні, натомість на палець тиснуть ясна, можна зробити висновок, що в малюка сформувався пляшковий тип смоктання. Помічником у корекції такої ситуації може стати техніка вигладжування язика, яка вчить дитину висувати язик уперед, прикриваючи нижні ясна.

Обмеження цього способу

 — полягає в тому, що його краще використовувати тільки на початку годування. Тому що у разі постійного застосування дитина може відмовлятися від грудей на користь пальця. Палець все ж таки дає більшу стимуляцію смоктальних рухів у зоні м’якого піднебіння, ніж груди. Особливо висока ймовірність такої поведінки дитини, якщо в мами плоскі чи втягнені соски.

Дізнатись більше про інші способи догодовування

Потрібна допомога з налагодженням годування грудьми? Звертайтеся!

Автор/ка
Тетяна Сологуб
спеціалістка зі сну, консультантка з грудного вигодовування