D-mer – коли не завжди все райдужно
Чи це вже депресія?
Деякі жінки можуть відчувати різке падіння настрою за кілька секунд до виникнення рефлексу викиду молока (окситоцинового рефлексу) – відчуття дисфорії. D-mer синдром (dysphoric milk ejection reflex). Він не є психологічною реакцією повʼязаною з грудним вигодовуванням, а є фізіологічним рефлексом. Це не є післяпологовою депресією. Але ці стани та захворювання можуть бути в комбінації.
Як це проявляється?
Зазвичай свій стан та відчуття описують так: тривога, печаль, страх, відчуття порожнечі, дискомфорт в епігастрії, нудоту, дратівливість, безвихідь, виснаження, зниження настрою, нервозність, відчуття безпорадності, злість. Які виникають раптовою різкою хвилею.
Симптоми D-MER можуть різнитися за ступенем тяжкості. В легкому – жінка відчуває печаль, у важкому – виникають суїцидальної думки та думки про самоушкодження.
Але важливо, що відчуття та думки тривають від 30 секунд до кількох хвилин.
Та виникають лише перед викидом молока (під час годування, зціджування, при мимовільному спрацюванні рефлексу, наприклад, коли чує плач дитини). Минають так само раптово, як і виникли.
Решта часу жінка психологічно почувається нормально.
Чому виникає D-mer синдром?
Одна з сучасних теорій повʼязує виникнення цього синдрому з тим, що відбувається різке падіння рівню дофаміну, що й викликає дисфорію, а потім відчуття пригніченості минають, коли дофамін вертається до належного рівня.
Дофамін бере участь в лактації, оскільки він пригнічує пролактин, тому рівень дофаміну має поступово знизитися до належного рівня, щоб піднявся рівень пролактину. Однак частіше це відбувається непомітно для матерів.
Коли дофамін знижується різко, жінка має D-MER синдром.
Інша теорія повʼязує виникнення синдрому з тим, що підвищення рівня окситоцину активує захисні реакції в матері, реакції для боротьби з можливою небезпекою (за що теж відповідає окситоцин).
Але дослідження ще тривають.
Чи потребує лікування?
В більшості прояви зменшуються через 3 місяці лактації, але буває, що лишається і впродовж усього терміну вигодовування грудьми.
- Дуже допомагає знати, що саме з вами відбувається, що з вами все в порядку, і це відчуття скоро мине.
- Оточити себе людьми, які вас підтримують, підтримують ваше грудне вигодовування в тому числі.
- Відволікайте себе, поки годуєте, наприклад їжею, переглядом смішних відео, розмовою з кимось.
- Уникайте того, що може загострити симптоми: кофеїн, зневоднення, стрес.
- Надайте перевагу тому, щоб відпочити та поспати, поки спить ваша дитина, ніж робити якісь інші справи.
Потребуєте допомоги та підтримки з грудним вигодовуванням? Ми готові допомогти!