Що робити, якщо не вистачає молока?

Що робити, якщо не вистачає молока?

На жаль, у суспільстві дуже розповсюджені хибні думки про те, що саме свідчить про недостатню кількість молока. Але більшість з цих ознак не має жодного стосунку до отримання об’єктивних даних.

Спершу треба визначити, чи дійсно є проблема – не вистачає молока. Ні розмір чи відчуття від грудей («м’які», «пусті»), ні кількість зцідженого молока, ні його вид, ні те, чи тече молоко самовільно чи струйками чи каплями, ні зважування «до/після», ні поведінка дитини, скільки часу вона «витримує» між годуваннями, як себе поводить під грудьми, скільки спить – не дають нам жодної достовірної їнформації про те, чи вистачає молока конкретно цій дитині. Про достатність отримання молока достовірно свідчать лише темпи набору ваги та те, скільки вона пісяє (і какає, якщо дитина до місяця).

Якщо ми зрозуміли, що проблеми з набором ваги є, то наші дії повинні бути такими:

Впевнитись, що годування грудьми організовано оптимально та виконуються основні правила успішного годування, для цього використовуємо чек-лист для перевірки:

  • Годування відбувається, керуючись сигналами дитини до годування (те, що часто називають «на вимогу»). Тобто мама дає груди, коли дитина виявляє бажання смоктати – крутиться, повертає голову до мами, відкриває ротик, намагається піднести ручки до ротика та смоктати їх, хниче, непокоїться, але ще не плаче. Якщо орієнтуватися тільки на плач – не виходить годувати за бажанням дитини. Тому що плач – це вже пізня ознака голоду, а дуже голодна та роздратована дитина і груди може не взяти, і не зможе нормально смоктати. Низька частота годувань – дуже часта причина недостатньої стимуляції лактації та зменшення кількості молока.
  • У догляді за дитиною відсутні конкуруючі з грудьми предмети (дурники, соски, пляшки), а дитині не дають інших рідин, крім грудного молока (водичок, чайочків). Всі ці предмети та рідини використовуються ЗАМІСТЬ грудей. Саме тому вони зменшують частоту годувань, дитина не отримує калорій, а груди – необхідної для виробництва достатньої кількості молока стимуляції.
  • Дитина при прикладанні захоплює груди глибоко, а смоктання ефективне. При цьому мама не відчуває болю, соски не травмуються, а дитина має можливість отримувати достатньо молока. Неефективне смоктання – найбільш часта причина зниження кількості молока. Додам посилання на статтю про ознаки ефективного прикладання та як його досягти. І знову, смоктання сторонніх предметів (сосок, пустушок, накладок, пляшок) замість грудей, крім того, що не дає смоктати груди так часто, як дитині треба, у переважній більшості випадків сильно псує якість смоктання.
  • Є достатня кількість нічних годувань. Це означає, що дитина уві сні відчуває маму, має можливість попросити груди (і її почують), а мама розуміє, на які ознаки пропонувати груди у поверхневому сні дитини. Звичайно, нічні годування значно полегшуються при сумісному сні.
Не вистачає молока? Звертайтесь за допомогою!
Photo by Oksana Shufrych

Якщо під час проходження цього чек-листа ви зрозуміли, що є, що виправити чи покращити – відповідно, це й буде вашим першим кроком до того, щоб дитині вистачало молока.

У переважній більшості випадків простого налагодження оптимальної організації годування грудьми буде достатньо для збільшення кількості молока, яке отримує дитина:

  • часті регулярні годування вдень
  • ефективне прикладання
  • збільшення частоти годувань вночі

Проте, іноді зустрічаються ситуації, де все складніше, проблема триває довше чи її причина лежить глибше. Причому причини зниження кількості молока можуть бути як зі сторони мами, так і дитини. Тоді іноді можуть потребуватися і догодовування, і додаткові зціджування, і глибокий аналіз ситуації з пошуком причин. Розібратися з цим вам може допомогти особиста робота з консультанткою з грудного годування.

Не вистачає молока? Звертайтесь за допомогою!

Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування