Вазоспазм соска при грудному вигодовуванні

Вазоспазм соска при грудному вигодовуванні

Прикладання малюка до грудей — це особливі моменти, які в більшості мам-годувальниць асоціюються з відчуттями трепету й теплоти, абсолютного кохання й щастя. Однак насолоджуватися хвилинами єднання з дитиною і віддаватися процесу повною мірою стає набагато важче, якщо під час годування мама відчуває біль у сосках.

Одна із причин болю при годуванні грудьми — це спазмування судин соска, так званий вазоспазм.

Як проявляється вазоспазм соска

  • Діагностувати вазоспазм можна за такими ознаками:
  • Візуально спазм судин проявляється як побіління соска (іноді сосок спочатку стає білим, потім — синім і пурпурним), а після відновлення кровообігу сосок знову рожевіє.
  • Супроводжується хворобливими відчуттями в зоні соска. Коли кров відливає від верхівки соска, жінка може відчувати пекучий або колючий біль, а коли спазм проходить, біль стає пульсівним. Іноді жінки описують характер болю як прострілювальний, що йде вглиб молочної залози, — через це вазоспазм можна помилково прийняти за ураження грибковою інфекцією.
  • Хворобливі відчуття та візуальні прояви найчастіше з’являються відразу ж після годування, коли малюк відпускає грудь, проте можуть траплятися також під час або між годуваннями.
  • Спазм може виникати в одному або одразу обох сосках.
  • Триває від кількох хвилин до години й більше, протягом яких колір соска та характер болю може змінюватися в той та інший бік кілька разів.

Можливі причини

Порушення кровотоку в зоні сосків може виникати як самостійна проблема за відсутності інших причин їх хворобливості. Найімовірніше, спазм у цьому випадку виникає через різкий перепад температур у момент, коли малюк відпускає груди.

Однак найчастіше вазоспазм виникає на тлі інших факторів, що спричиняють пошкодження соска. До них можуть належати грибкові інфекції, а також травми сосків, які виникають внаслідок неправильного прикладання дитини до грудей або зловживання гігієнічними засобами, що пересушують шкіру соска.

До групи ризику виникнення вазоспазму потрапляють жінки, які мали операції на грудях, бо вони можуть мати пошкодження нервових волокон і кровоносних судин.

До факторів, що сприяють виникненню вазоспазму, також зараховують прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, флюконазолу), оральних контрацептивів, нікотину та кофеїну.

Швидка допомога

Якщо ви вже стикнулися з виявами вазоспазму, полегшити болючі відчуття допоможуть такі дії:
Після годування (а також після прийому душу) не залишайте груди висихати на повітрі й уникайте різкого перепаду температур. Для цього відразу ж прикрийте груди теплою долонькою, бавовняною або вовняною тканиною.
Відразу ж після годування можна масажними рухами втирати в соски оливкову олію, попередньо нагріту між пальцями.
Після годування ляжте і прикладіть до сосків на кілька хвилин теплий сухий або вологий компрес (для цього можна використовувати змочений теплою водою рушник, мішечок із прогрітою сіллю, обдувши теплим повітрям із фена).
Після годування зробіть масаж м’язів грудної клітки між ключицями та грудьми (самі груди масажувати не потрібно).

Профілактика

Щоб уникнути вазоспазмів або зменшити їх частоту та виразність, варто дотримуватися таких принципів:
Не переохолоджуйтеся. Безпосередньо після годування можна якийсь час походити в теплому одязі або погрітися, притиснувши до себе малюка.
Не приймайте контрастний душ, оскільки різкий перепад температур може спричинити спазм судин.
Регулярно проводьте самомасаж сосків, акуратно розминаючи їх вказівним та великим пальцем. Це розширює судини та знімає спазм.
Уникайте вживання кофеїну та інших судинозвужувальних речовин.
Уникайте пересихання шкіри ареоли та сосків. Це сприяє появі тріщин.

Лікування

Якщо вазоспазм виникає на тлі інших причин болісності сосків, то лікування передусім лежатимуть базуватиметься на усуненні цих причин (лікування молочниці, виправлення захоплення грудей), що практично завжди веде до суттєвого зменшення больових відчуттів і при самих спазмах. Ще один прийом, який може допомогти у подоланні проблеми, — це практично безперервне прогрівання грудей протягом 7–10 днів.

Хворобливі відчуття можуть лишитися, як і раніше, вираженими попри те, що ви скоригували прикладання та вжили наведених заходів. Тоді доцільно розглянути варіант медикаментозного лікування вазоспазму.

Якщо вазоспазм соска дуже виражений та повторюється, для лікування приймають вітамін В6, кальцій та магній, а також ніфедипін (препарат, що розширює периферичні судини та знижує артеріальний тиск). При цьому дуже важливі дозування та схеми прийому препаратів, тому будь-яке медикаментозне лікування слід проводити лише за призначенням та під контролем лікарів.

Найчастіше ступінь больових відчуттів і частоту вазоспазмів вдається знизити при своєчасному визначенні причини та правильному підборі коригувальних заходів. Тому якщо за описом ви підозрюєте, що стикнулися саме з цією проблемою, не впадайте у відчай і зверніться за допомогою до консультантів із грудного вигодовування або медиків.

Джерело: Newman, J. & Pitman, T. The Ultimate Breastfeeding Book of Answers. Roseville, California: Prima 2000

Автор/ка
Тетяна Сологуб
спеціалістка зі сну, консультантка з грудного вигодовування