Втягнений чи плаский сосок: нюанси годування

Втягнений чи плаский сосок: нюанси годування

Усі жінки різні, мають різні форми та розміри грудей, різні ареоли, різні соски. Це нормально, і не можна сказати, що один варіант хороший, а інший — ні. Так чи інакше, завдання жіночих грудей — вигодовувати потомство. Для годування грудьми насамперед важливо, наскільки еластична шкіра соска, наскільки він може витягуватися. Що еластичніша шкіра — то легше дитині захопити грудь.

Сосок може бути сильніше виражений або менше, чи бути втягненим усередину, проте годування грудьми все одно можливе! Так, певно, на початковому етапі вам доведеться докласти більше зусиль для налагодження годування. Тому спочатку треба розібратися, якими бувають соски, що таке втягнений чи плаский сосок, та як діяти у тому чи іншому випадку.

Вже під час вагітності ви можете визначити тип сосків. 

  • Втягнений сосок ніби тоне біля центру ареоли, іноді може створювати складку. Під час збудження він не виходить за межі ареоли, як і при стисканні ареоли, а залишається всередині. Це пов’язано з тим, що сполучна тканина соска — коротка, важко розтягується, тому змушує сосок лишатися всередині.
  • Плаский сосок тримається нарівні з межею ареоли груді. При збудженні чи стисканні з обох боків ареоли сосок виступає за ареолу.

Буває, що у жінки лише один плаский або втягнений сосок, а другий — звичайний.

Як налагодити годування?

Передусім для вашого малюка важливе гарне, глибоке прикладання до грудей. Треба, щоб дитина була комфортно розташована на ваших руках, щоб їй нічого не заважало. Найкраще може спрацювати біологічна поза для годування, коли дитина лежить на вас долілиць, її таз та грудна клітина притискаються до вас і вона має змогу впиратися підборіддям у грудь. Ми рекомендуємо відпрацювати прикладання до грудей разом з консультанткою з грудного вигодовування. Це буде продуктивно, і вам не доведеться витрачати багато часу на переживання, як упоратися з прикладанням грудей.

Ви, певно, знаєте про те, що коли дитина прикладена до грудей глибоко, вона смокче не сосок, а місце за соском, тобто ареолу. Саме з цієї ділянки грудей дитина виштовхує молоко назовні. Сосок слугує ніби провідником молока, який спрямовує його в горло, щоб малюкові не треба було виконувати додаткові дії. Тому глобально для дитини немає складності висмоктати молоко з грудей. Однак дитині важливо під час смоктання відчувати, що сосок торкається верхнього піднебіння — в такий спосіб він запускає смоктальні рухи язика та нижньої щелепи. Якщо сосок втягнений або плаский, малюку може бути складно почати смоктати груди, адже сосок не  торкається верхнього піднебіння. Це виглядає так: дитина виявляє ознаки готовності прикластися до грудей (висовує язичок, широко відкриває рота, шукає груди), а щойно захоплює — зупиняється, бо не відчуває стимуляцію піднебіння соском.

Будь ласка, уникайте використання пустушок та пляшкового годування. Є спокуса зціджувати й годувати дитину з пляшки, але в такому разі дитина вчитиметься смоктати жорстку соску, яка дуже не схожа на материнські груди. І маля не зможе навчитися смоктати м’які груди, не зможе витягнути сосок. Ці речі лише погіршать ситуацію з прикладанням до грудей.

Як допомогти дитині почати смоктати?

Насамперед можна спробувати простимулювати соски перед годуванням. Натягніть шкіру ареоли та зведіть пальці (це може допомогти висунутися соску), покатайте сосок між пальцями. Також іноді допомагає під’єднати електричний молоковідсмоктувач перед годуванням, щоб він витягнув сосок.

Якщо ви зараз проходите етап зміни молозива на молоко, груди набряклі — це може також впливати на вираженість соска. Через набряклість він може ховатися, виглядати як втягнений чи плаский сосок, тоді вам допоможе техніка пом’якшення ареоли тиском.

Ще способи, які можуть допомогти дитині почати смоктати:

  • Спробуйте дати дитині посмоктати ваш палець (чистий, з коротким нігтем). Коли відчуєте, що вона смокче ритмічно та активно — не роблячи пауз, вкладіть їй грудь до рота.
  • Простимулюйте відділення окситоцину — випийте щось тепле, можливо, почніть зціджувати груди руками або молоковідсмоктувачем. Щойно молоко почне активно виходити назовні — прикладіть дитину до грудей. Ймовірно, що потік молока ввімкне в дитини смоктальну активність.
  • Якщо у вас один сосок — звичайний, можна починати годування з цієї груді. А коли відчуєте активне смоктання, перекладіть дитину на другу грудь.

Силіконові накладки на соски — чи вони можуть допомогти?

Якщо розумно використовувати цей аксесуар, то він може допомогти в деяких випадках. Однак треба розуміти, що накладки на соски бувають різні й важливо підібрати таку, яка не нашкодить. З цим вам допоможе консультантка з годування грудьми. Має значення форма накладки (у різних виробників різні накладки), також треба підібрати відповідний вам розмір. Використання накладки на соски — це тимчасовий захід, доки сосок витягується. Важливо, щоб дитина мала змогу смоктати груди у накладці ефективно. Важливо буде контролювати набір ваги в малюка.

Так, мабуть, перші кілька тижнів будуть не дуже простими, проте поступово все налагодиться. Згодом ви поступово приберете накладку, соски витягнуться і годування стане комфортним.

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня