Яку роль відіграє грудне молоко для передчасно народженої дитини?
Виходження передчасно народженої дитини — це завжди командна робота батьків, медичного персоналу та практиків, що допомагають (консультанток із грудного вигодовування, психологів). У кожного своє завдання, але спільна мета — створити максимально cхожі, дбайливі та м’які умови для дозрівання організму немовляти, що народилося раніше терміну, і допомогти мамі.
Доки лікарі роблять свою роботу, мами роблять свою. Перше та головне завдання жінки в цьому випадку — це налагодити грудне вигодовування. І тут є свої особливості залежно від ситуації та обставин. Але безперечно, грудне молоко — дуже важливе для передчасно народженої дитини. Воно буквально допомагає їй вижити та залишатися здоровою.
Близько 8% усіх дітей народжуються раніше терміну. До того, ж за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість передчасних пологів щороку зростає, а 50% із них починаються без явних на те причин. Добра новина полягає в тому, що завдяки сучасній медицині в передчасно народжених малюків дуже високі шанси не лише вижити, а й жити здоровим повноцінним життям.
Грудне молоко для передчасно народженої дитини
У малюків, що передчасно народилися, в кілька разів (від 6 до 20 у різних групах дітей) збільшується ризик некротичного ентероколіту, сепсису, менінгіту та інших інфекцій при штучному вигодовуванні. Доведено, що в немовлят, які не отримують грудного молока, удвічі вища частота ретинопатії. Амінокислоти лютеїн і зеаксантин, що містяться в грудному молоці, впливають на розвиток сітківки. Вони захищають її від пошкоджень, чого не передбачає молочна суміш.
Грудне молоко дуже важливе для мозку передчасно народженої дитини. Уявіть: навіть при змішаному вигодовуванні кожні додаткові 10 мл грудного молока в добовому раціоні дають стійкий позитивний ефект, який відчутний навіть у 3 роки. І що вища частка грудного молока в раціоні малюка, то краще.
Як організувати догляд і грудне вигодовування?
На першому етапі виходжування дитини — інтенсивної терапії — мама вже може зробити багато для свого немовляти, хоча спочатку здається, що це не так, і ти безсила.
Ваша зброя, ваша допомога та підтримка для малюка — це налагодження лактації. Дитині потрібно буде грудне молоко, і доки вона сама не зможе самостійно смоктати груди, важливо підтримувати лактацію регулярними зціджуваннями.
На другому етапі виходжування, коли малюк вже поряд із мамою, важливо поступово навчити його смоктати груди. Існує багато міфів про те, що передчасно новонародженим дітям легше смоктати пляшку. Але це не так. За правильно організованого прикладання навіть малюки 30 тижнів гестації здатні ефективно смоктати груди. Що ближче термін гестації до 40 тижнів, то більше рефлексів до смоктання у них виникає. Тому в той час, поки малюк з яких-небудь причин не може брати груди, слід правильно організувати його годування. Годувати треба з несмоктальних предметів, як-от чашка, ложка, шприц без голки. Це допоможе не зіпсувати спосіб захоплення і збільшує шанси на годування грудьми в майбутньому.
Варто зазначити, що кількість харчування, вагу та загальний стан немовлят суворо контролює медичний персонал. Передчасно народжені немовлята не можуть випивати за одне годування значного об’єму молока, часто такі діти дуже сонні. Але це компенсується частотою годувань невеликими порціями — не рідше ніж раз на годину-півтори вдень і дві години вночі.
Метод кенгуру
Також налагодити грудне вигодовування народжених раніше часу немовлят дуже допомагає контакт «шкіра до шкіри» за методом кенгуру. Дитина розміщується на грудях матері у вертикальному положенні, може фіксуватися слінгом, а може й ні, і проводить так стільки часу, скільки можливо.
Метод кенгуру — це золотий стандарт виходжування передчасно народжених немовлят. Найбільше на світі ці малюки потребують маминого молока і маминих рук. Метод кенгуру допомагає стабілізувати температуру тіла дитини, частоту її серцевого ритму та дихання, зменшує больовий синдром перед взяттям аналізів, створює умови для безперервного доступу до грудей матері, забезпечуючи часті годування, швидший набір ваги та одужання новонародженого, заспокоює немовля та (що теж важливо) його маму.
Допомога для мами
Бути мамою немовляти непросто, бути мамою передчасно народженого немовляти — це дуже непросто. Важко фізично та психологічно. Важливо дбати про свій сон та харчування, наскільки це можливо, просити побутової допомоги у друзів та рідних. А також для будь-якої мами передчасно народженої дитини важливо мати команду фахівців та близьких людей, яким вона довіряє та які можуть її підтримати. На сайті наших партнерів — Всеукраїнської асоціації батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» — ви знайдете потрібну інформаційну та психологічну підтримку для батьків, адаптовану до реалій нашого сьогодення.
Ми ж, як команда консультанток з грудного вигодовування, зможемо бути вам корисними в налагоджуванні та підтримці лактації у лікарні. Ще ми навчимо ефективно прикладати немовля до грудей, годувати дитину з альтернативних засобів та загалом організовувати процес грудного вигодовування. Ми ефективно працюємо через відеозв’язок, надаємо психологічну підтримку та вселяємо віру у себе і свої сили.
Передчасно народженим дітям дуже важливо харчуватися грудним молоком, і ми робимо все, щоб це було можливим.
Потрібна допомога з годуванням передчасно народженої дитини? Звертайтеся!